Mollaköy İçin 'Acil Yapılandırılmalı' Çağrısı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca Arifiye Mollaköy göletinde hayata geçirilecek olimpik kürek ve kano parkuru projesiyle Türkiye'nin birçok ulusal ve uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapması bekleniyor.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, yaptığı açıklamada Mollaköy'de yapılması planlanan olimpik parkurla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kürek sporunun dünyada çok güzel yerde olduğunu ancak Türkiye'de çok fazla gelişemediğini vurgulayan İşseven, "Parkur olmadan günübirlik tedbirlerle bu spor gelişmez. Türkiye'de bazı branşlar önceden olimpiyat vizesi, dünya şampiyonluğu aldığı için henüz küreğe net bir yatırım söz konusu değil" diye konuştu.

İşseven, Türkiye Kürek Federasyonu'nda yabancı sporcu olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sporcularımız geçen yıl dünya ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü oluyorsa olimpiyatlara da gidecek ve orada madalya alacaktır. Altyapı olarak Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nin açılması büyük avantaj. Olimpik parkur olmamasından dolayı yurt dışındaki bazı yerleri kullanmak zorunda kalıyorduk. Kürekte olimpik parkur eksikliği gideriliyor. Mollaköy'deki parkurun bir an önce bitirilmesi kürek sporunu çok daha iyi yerlere taşıyacak. Türkiye'nin uluslararası alanda da artık kendisine çok net bir yer bulabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim."

Mollaköy Projesi kapsamında kamulaştırma işinin yürütüleceğini belirten İşseven "Burada yapılacak parkuru, kürek sporunun yegane kurtuluşu olarak görüyorum. Kamulaştırma biter bitmez oranın çok acil yapılandırılması gerekli" ifadesini kullandı.

AA

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2705312/mollakoy-icin-acil-yapilandirilmali-cagrisi