BMC'nin temeli atılıyor

MEDYABAR.COM

-13.00: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BMC'nin açılışı için Karasu'daki açılış alanına giriş yaptı.

-13.05: Erdoğan'la birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da açılış töreninde hazır bulundu. Programda konuşmalar başladı.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank,

"Amacımız uluslarası şirketlere taşeronluk yapmak değil yerli ve milli olanı marka haline getirmektir. Türkiye'ye teknolojik üstünlük kazandıracak projelere tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Şu anda dünyadaki sınıfının en iyisi İHA ve SİHA'ları üreten Türk firmaları var. BMC'nin tesisi de bu konuda büyük rol oynayacak. Bakanlığımız gurur veriri proje için BMC'nin yanında durdu. Burayı BMC adına Karasu münferit entegre alanı olarak ilan ettik. Savunma sanayi sistemleri dizel motorların üretimine dönüp proje bazlı destekler verdik. BMC projesiyle birlikte 10 bin vatandaşın ishtihdam edilmesi bekleniyor. Amacımız bu ve benzeri yatırımları çoğaltmak. Bu yatırımı bizler içindeğerli kılan son özellik ise ülkemize ve ekonomiye duyulan güvenin göstergesi olması. Bu temel atma töreninin ülkemizin için hayırlı olmasını diliyorum. Bu fabrikanın bir an önce üretime geçerek ülkemiz için katma değer üretmesini diliyor hepinizi selamlıyorum"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,

"Savunma sanayi alanında yarım yüzyıldan beri çalışmalarımız var. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalarla Sakarya'nın layık olduğu şekilde savunma sanayi konusunda hak ettiği yere geleceğini düşünüyorum. Savunma sanayi önemini arttırıyor. Terörle mücadele çalışmalarında elde edilen çalışmalarda savunma sanayinin üstün teknolojinin önemi büyüktür.Mehmetçik kan dökerken savunma sanayi çalışanları da fabrikalarda ter döküp Mehmetçiği desteklemişlerdir. Böylece sahada ve masa olmamız mümkün olmuştur. Başarının olmazsa olmazı savunma sanayidir. Bu konuda bizi destekleyen yüreklendiren Cumhurbaşkanımıza saygılarımı sunuyorum. Yerlilik ve millilik olmazsa olmaz zorunluluk haline geldi. Türkiye kendi silahlarıyla başarılı olmaya mecvburdur. Coğrafya ne kadar kaderse Türkiye'de bu coğrafyanın kaderidir. Osmanlı'nın son dönemlerinde terörle mücadelenin son safhalarında gördük. Yıllarca topu tankı milli imkanlarla üretemediğimiz için yıllarca dışardan bekledik durduk. Kendi göbeğimizi kendimiz kesecek şekilde gerekli tedbirleri almaya başladık alacağız. Bu anlayışla burada yapılacak tesisteki araştırma çalışmalarında yabancı firmaların teknolojilerine bağlı olmadan özgün üretim gerçekleştirilecektir. 2002 'de yüzde 20'lerde olan millilik oranının yüzde 60'a ulaşmasının çalışmaların başarılı olduğunu gösteriyor.Bu konuda öncelikli hedefimiz gelişmiş teknolojik ürünleri kendi kabiliyetimizle ortaya çıkarabilmektir. Özel sektörün payının hızla arıyor olması da önemli bir gelişmedir. TSK'nın ihtiyaçlarının karşılanması için yeni üretim imkanlarının oluşturulması, yüksek teknolojinin, iş yapma hızından istifade edilmesi de zarurettir. Bu rekabet gücümüzü de arttıracaktır. Bu açıdan belirli alanlarda özel sektörle çalışmak milli bir gerekliliktir. Tank Palet'in işletme kapsamı da bu şekilde değerlendirilmelidir. Bugün savunma sanayi için önmeli bir adım atılmaktadır. Bu yatırımlar modern harp sistemlerini milli şekilde üretimi sağlayacak istihdama da büyük katkı sağlayacaktır."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2706780/bmcnin-temeli-atiliyor