OKM'de Abhazlardan Dil ve Kültür gecesi...

Abhazya Bilim Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilerek, Apsını Vakfı'nın katkıları ile Sakarya'da bulunan Dil Öğretmeni Azan Şamba ve Zerrin Kobaş (Şamba) tarafından 4 aydır Balballı, Kayalar ve Soğuksu Köyü'nde yürütülen Abazaca Kursu'nu başarıyla tamamlayan 119 Kursiyer için, Orhangazi Kültür Merkezi'nde muhteşem bir "Dil ve Kültür Gecesi" gecesi düzenlendi.

Diasporada Yaşayan Abhaz'ların Başkenti olarak sayılan Sakarya'nın Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş (Bganba) ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından tertiplenen ve Ülkü Başnuh Kabipha'nın da sunuculuğunu üstlendiği geceye; Abhazya Cumhuriyeti Resmi Türkiye Temsilcisi Alyas Asabua, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Hapat Ceylan,Federasyon eski Başkanı Cengiz Koç, Ayhabılar, federasyon ve dernek yöneticileri katıldı.Abhazya'nın kuruluşu canlandırılarak başlayan gecede; Abazaca şiirler ve şarkılar okundu. Çeşitli skeç, öykü ve canlandırılmayla Abhaz Kültürünün de anlatıldığı gecede; kursiyerler Abazaca olarak sülalesini, kendini, köyünü ve yemekleri de tanıtı.

Gecede ayrıca; Minik Mızıka Grubu, Kadınlar Mızıka Grubu gösterilerini sunarak; Oktay Chkotua'nın yazdığı Sakarya Abhaz Derneği Marşı,Abhazya Milli Marşı, Mışibziya Marşı ve Ayayra Marşı da okundu.Yürütülen çalışmada; Abhaz Dil Öğretmeni Azan Şamba'nın tüm ders programı ve gecenin tim şiir ve şarkıları ise Zerrin Kobaş (Şamba) tarafından hazırlandı.

Sakarya'nın Abhaz Derneği'nin ve Sakarya'nın Abhazya'daki temsilcisi olarak tanınan Oktay Chkotua'nın da katkılarıyla Abhazya Yazarlar Birliği Başkanı ve Apsadgiıl Agueysıbjı Dergisi Genel Yayın Müdürü Vahtang Abhazou'nun ıslak imzasıyla hazırlanan Türkiye'de 5 kişide bulunan Abhazya Uluslararası Basın Kartı; Abhazya Cumhuriyeti Resmi Türkiye Temsilcisi Alyas Asabua tarafından Gazeteci Levent Candan'a (Bganba) takdim edildi. Gecenin sonunda ise; Abhaz Dil Öğretmeni Azan Şamba ile Zerrin Kobaş'a (Şamba) teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler verilirken, kursiyerlere de belgeleri dağıtıldı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2707240/okmde-abhazlardan-dil-ve-kultur-gecesi