Püsküllü: 'Kemaliyeli vatandaşlar mağdur edilmeyecek'

Başlandığından günümüze kadar geçen süre içerisinde bekleneni veremeyen Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi mahalle sakinleri tarafından açılan davalar neticesinde mahkemelerce iptal edilmiş, bir kısım mahalle sakini evlerini alıp otururlarken bir kısım mahalle sakini ise mağdur edilmişlerdi. 2015 yılında yaşanan belediye başkanı değişiminin ardından durum farklı bir boyut kazanmıştı.

Mahalle sakinleri ile yüz yüze

Birçok mahalle sakininin katılmadığını gözlemlenen toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 64 dönümlük alan üzerinde yeni bir proje oluşturduklarını, bu projeye mahalle sakinlerince olur verildiği taktirde kimsenin mağdur edilmeyeceğinin garantisini verdi.

Bu proje Hendek'e vizyon kazandıracak, projeden mahalle sakinleri kazanacak

Püsküllü, yeni bir sayfa açtıklarını, geçmişi kurcalamanın gelecek adına bir fayda getirmeyeceğini vurgulayan Püsküllü, mimar eşliğinde projenin yeni görselini slayt eşliğinde anlattı. Püsküllü; " sizlerin önüne getirdiğimiz bu yeni projede biz Hendek Belediyesi olarak hiçbir yerinde yer almayacağız sadece imar, iskan harçları alınmayacak, hafriyat kazım çalışmaları belediyemiz tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır. Bu bölge ilçemiz adına olmazsa olmaz bir projedir. İlçemize yeni bir vizyon kazandıracak olan projemiz kabul görmez ise yapılanmanın yoğun olarak devam ettiği ilçemiz Yeni mahalle bu imkanı yakalayabilecek, Kemaliye mahallesinde oluşacak olan rant bu bölgeye kayabilecektir. İlçemizdeki ticari alan Cumhuriyet alanı ile sınırlı kalarak sıkışmış, bu alanın genişlemesi ve Kemaliye mahallesinin istenilen düzeye gelmesi bu projenin gerçekleşmesinde gizlidir" sözleri mahalle sakinlerince dikkatle dinlendi.

Yeni projede zeminler işyeri üzeri 5 kat

Hendek Belediye si tarafından yeniden oluşturulan projede yapılacak binaların alt katları zemin ,zemin üzeri 5 kat olarak planlanmış. Yeşil alana bolca yer verilmiş olan projede dönüşüm alanının altında oluşturulacak olan oto parkın ilçe merkezinde yapılması planlanan katlı otoparka birleştirileceği, PTT, Telekom ve diğer belediyeye ait binaların yıkılması ile mahallenin şehir merkezi ile bütünleşmesi hesaplanmış. Proje kabul gördüğü takdirde inşaat alanı 1.7 nispetinde olacak. Bu da bir dönüm arazi üzerine 1700 m2 inşaata eşdeğer.

Komisyon başkanının "Projeyi biz iptal ettirdik" sözü tepki çekti

İlerleyen süreçte söz alan mahalle komisyon başkanlığını yapan Muhammet Üstündağ, "bahse konu alanda yapılmak istenen Kentsel Dönüşüm projesinin başta kendisi olmak üzere 6 mahalle sakininin 24'er bin lira vererek dava açıldığını, projenin iptali yönünde alınan kararda söz sahibi olduklarını söylemesi üzerine salonda bulunan mahalle sakinlerinden tepkiler yükseldi. Bir mahalle sakini, mahkeme masrafı ve avukat ücreti olarak verdiğinizi iddia ettiğiniz ücreti mahalle sakinlerinden kendinize ödenmesini istediğinizi neden söylemiyorsunuz? Bir diğer mahalle sakini de komisyon başkanı Üstündağ'a; " projeye rıza göstermeyen mahalle sakinlerini proje dışında bırakmayı hangi yetkiyle yapıyorsunuz?" diyerek komisyon başkanına güven duymadıklarını söylemesi ortamı gerdi.

Konuşmacılardan meclis üyesi mimar projenin ilçenin ticareti başta olmak üzere mahalleye çok şey katacağını, projede kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirterek bazı teknik konularda slayt eşliğinde mahalle sakinlerini bilgilendirdi.

En küçük yapı dahi değer tespitinde yer alacak

Toplantıda hazır bulunan değer tespit elemanı konuyla ilgili yaptığı çalışmalar ışığında ortaya çıkan durumu şöyle özetledi.; "Ben özel sektörde Türkiye genelinde çok daha büyük dönüşüm projelerinde görev aldım. Öncelikle bilmenizi isterim ki ben burada taraf değilim. Ne belediyenin ne vatandaşın yanındayım. Tespitlerimi sizlerle paylaşmak isterim" diyerek hazırlanan projenin mahalle sakinlerinin lehine olduğunu savundu. Değer tespit yapılırken arsa üzerinde bulunan en küçük bir yapının dahi değerlendirildiğini ifade ederek; Projede kimse mağdur edilmiyor, her kes hakkını alabilecek" dedi.

Dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz

Konuşmacıları can kulağı ile dinleyen mahalle sakinleri, projenin genel hatlarının güzel olduğunu ancak değer tespitinde haksızlıklar yapılmasının önüne geçilmesini, yapılacak projede hak sahiplerinin yerleri üzerinde proje başlangıcında kazançlarının belirlenmesini istediler. Bazı mahalle sakinleri de geçmişe atıfta bulunarak bu gün yapılmak istenen projenin vatandaşlarda yaratılan güven bunalımını ortadan kaldırmadığının altını çizdiler. Bazı mahalle sakinleri ise kira yardımlarının başladığı fiyatta kaldığını ve artırılması talebinde bulundular. Toplantıda hazır bulunan ve 38 yıllık öğretmen olduğunu ifade eden bir bayan ise adeta mahalle halkının sözcülüğünü yaptı ve son noktayı; dereyi görmeden paçalarımızı sıvamıyoruz" diyerek koydu.

İsteyen kendi binasını kendi yapabilecek

Toplantıda mahalle sakinlerinden gelen eleştirilere top yekün cevap veren Belediye Başkanı Püsküllü; " arkadaşlar hiç birimiz sizlerden peşinen bunu kabul edin ve imza verin demiyoruz. Bugünkü toplantımız nihai karar toplantısı değil. Projenin tanıtımına yönelik bir toplantıdır. Projede eksiklikler olabilir bunlar karşılıklı görüşerek revize edilebilir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Burada toplanmamızın amacı sizlere yeni projemizi anlatmak sizlerin görüşlerini almaya yöneliktir. Proje sizler tarafından kabul gördüğünde ikinci toplantımızda yer değer tespitleri yapılacak, üçüncü toplantımızda ise hak sahipleri sahip olacakları hakların, inşaat alanının ne kadar ve nerede hangi konutta olacağını, isterse hakkını konut isterse işyeri olarak alabilecektir. Bizim bütün arzumuz bu projenin hayata geçirilmesi ve mahalle sakinlerimizin mağduriyet yaşamamasıdır" diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Ahmet Çileci

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2708388/puskullu-kemaliyeli-vatandaslar-magdur-edilmeyecek