Ak Partide papatya falı!

Geçen hafta Cuma günü yapılan mülakat sonrasında 50 aday adayı arasında 14 kişilik liste 5 kişilik üst komisyona gönderildi

Bu üst komisyon önümüzdeki günlerde 14 adaş adayı ile Ankara'da görüşme yapacak.
Bu görüşme öncesinde kulislerde listeler konuşulmaya başlandı. Herkes kendi listesini oluşturup bunu da yüksek sesle söyleyince ortaya ilginç isimler atıldı.
Kulislerde konuşulan aday adayları şunlar..

ALİ İHSAN YAVUZ , AKGÜN ALTUĞ EKREM YÜCE ALİ TÜRKMENOĞLU, AYŞENUR İSLAM ESAT PINARBAŞI MEHMET ERKUT AŞOĞLU SERDAR YENER, SEVDA GÜRSEL, SUAT CEBECİ
TUNCAY KARARTI ZİYA CEVHERİ ŞENGÜL MORGÜL, TALİP KURİŞ ALİ ARIDURU
CEVDET İZMİRLİ, RIDVAN ÖZÜM SEDAT AYDIN, ADNAN ÇELİK,

50 VEKİLİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

Ak Parti'deki 5 bin 599 aday adayı, mülakat ve ikinci eleme ile önce bin 500'e sonra da 600'e inecek. Başbakan Erdoğan da 50 ismi eleyip, 550 adayı netleştirecek. Erdoğan yüzde 6 kontenjan da kullanacak.
İktidar partisinde 5 bin 599 milletvekili aday adayı ile mülakatlara devam ediliyor. Bu konuda oluşturulan komisyon 15'er dakika görüştüğü aday adaylarına, çeşitli sorular yöneltiyor. Mülakatlar sonucu 5 bin 599 aday adayı bin 500'e düşürülecek.

Daha sonra parti kurmaylarından oluşan komisyon da ikinci eleme ile sayıyı 600'e indirecek. 600 kişilik listeyi inceleyecek olan Başbakan Erdoğan, 50 ismi çıkardıktan sonra 550 kişi belli olacak.

ERDOĞAN'A KONTENJAN
AKP tüzüğü gereği Başbakan Erdoğan, adaylar için yüzde 6 oranında kontenjan da kullanabilecek ve yaklaşık 30 ismi listelere yerleştirebilecek. Aday gösterilecek 550 kişi, 11 Nisan'da, Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilecek.

Adaylarla görüşen mülakat komisyonu, projelerini soruyor, partide gördükleri eksiklikleri anlatmalarını istiyor. Özgeçmişlerini inceliyor ve karar veriyor. Mevcut milletvekilleri mülakata girmiyor. Aday adayları için illerinde yapılan eğilim yoklaması sonuçları da kararda etkili oluyor.

MEVCUT VEKİLLER

AKP'de mevcut milletvekillerinden en az yarısının bu seçimlerde listelere giremeyeceği de belirtiliyor. Geçen seçimlerde de 160 civarında milletvekili elenmiş ve listelerin son sıralarına konuldukları için seçilemeyenlerle birlikte 200'e yakın vekil yeniden TBMM'ye gelememişti.

gazeteport.com

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2708684/ak-partide-papatya-fali