Un fiyatlarındaki artışa bakanlık freni

n ziyaret ettiği Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli: "750 bin ton buğday ithalatı ile birlikte sorunu çözeceğiz" "dedi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son günlerde yaşanan un'da yaşanan sıkıntıların en kısa sürede aşılacağını belirterek "TMO, 750 bin ton buğday ithalatı ile piyasayı regüle edecek" dedi.

Bakan Pakdemirli, üretici, tüketici dengesini sağlayarak mevcut durumun en kısa sürede normale döneceğine işaret ederek "özellikle ithal edilecek buğday öncelikle az üretim yapan değirmencilere aktarılacak... Daha önce çok üretene çok, az üretene az verilen buğday konusuna da net çözüm getirecek. Küçük değirmenciler piyasada denge sağlayan unsur olacaklar" diye konuştu.

TMO'nin eski fiyatlardan buğday satışını sürdürdüğünü, bunun Kasım ayı sonuna kadar devam edeceğini de vurgulayan Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomi yönetimimiz de teyakkuzda... Yarın, öbür gün her şey değişecek.. Ve hep birlikte sorunu çözeceğiz. Un ihracatının da dün gece itibariyle durdurulması da inanıyorum iç piyasa da en kısa sürede arzu edilen fiyatların oluşmasına imkan sağlayacak.Bu noktada fırıncılarımız başta olmak üzere esnaf teşkilatlarımıza müteşekkiriz... Onlar gereğini yaptılar, sıra bizde..."

BALCI "İthal edilecek 750 bin ton buğday küçük değirmencilere dağıtılmalı"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki oda başkanları Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'yi makamında ziyaret ederek "un fiyatlarında yaşanan" fiyat artışlarını gündeme getirerek "bir an önce tedbir alınmasını" istediler.

Başkan Balcı, temmuz ayından itibaren sürekli bir artış gösteren un fiyatlarının esnafı bitirme noktasına getirdiğini ifade ederek un ihracatının durdurulmasının iyi olduğunu, ancak yeterli olmadığını söyledi.

"TMO'nun 750 bin ton buğdayı bir önce ithal etmesi ve bunu küçük değirmencilere dağıtmasının önemine de işaret eden Başkan Balcı "eğer tedbirleri almakta geç kalırsak, ekmek çıkarılamayacak bir duruma gelinmesi kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Başkan Balcı, şöyle konuştu:
"Temmuz'da 76 lira olan un, ağustos ayında 115 TL. bandına kadar yükseldi... Bir nevi yüzde 50'ye yaklaşan bir artış söz konusu... Yani un sanayicilerinin yüzde 15-20 artış söylemi gerçeği yansıtmıyor. Ayrıca, un firmalarının hem vadeyi azaltmaları hem de un siparişi almalarına rağmen unları zamanında bizlere ulaştırmamaları sektörü çıkılamaz bir noktaya doğru sürüklemektedir. Un ihracatının durdurulması, arkasından 750 bin ton buğday ithali ve bunun 3000 ton ve daha az üretim yapan işletmelere daha çok verilmesi bize önemli katkı sağlayacaktır. Ve, fırıncılarımızın bugüne kadar gösterdiği özveri de karşılıksız kalmayacaktır"

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2708819/un-fiyatlarindaki-artisa-bakanlik-freni