TÜMSİAD üyeleri iftarda buluştu

Tümsiad Sakarya Şubesi tarafından yapılan açıklamada 'Ramazan ayının sadece oruc ibadetiyle geçirilen bir ay olmadığını Mazlumlara yardım elinin uzatıldığı ve Hoşgörünün ayı olduğunu ve bu ayın manevi havasına uygun olarak Sakarya'da yaşayan Iraklı Muhacir kardeşlerimizi iftar programına davet ettik' denildi.

Reisoğlu tesislerinde düzenlenen iftar yemeğine, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Ak PartiMilletvekili Yrd. Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, SATSO Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu, Çaykur eski Genel Müdürü, Dokap Başkanı Ekrem Yüce, SMMMO Başkanı Selahattin Çakırsoy, SGK İl Müdürü Canan Canbasoğlu, Sakarya Üniversitesi Öğretim görevlileri, protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, 50 Irak'lı işadamları ve TÜMSİAD üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Sakarya Şube Başkanı Murat Kesik; Mubarek Ramazan ayının manevi ikliminde siz değerli dostlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek Tümsiad olarak amaçlarının yerel ve evrensel değerlere sahip azim ve kararlılıkla bütün insanlığa hizmet eden dürüst dinamik çalışkan girişimci ve gelişime açık geleceğin dünyasında söz sahibi olan dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye'yi ve Sakarya'yı marka haline getirecek işadamları kuşağı oluşturmak olduğunu söyledi.

TÜMSİAD Sakarya Şubesi onursal Başkanı ve Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı ise konuşmasında, günümüzde sadece İslam coğrafyasında değil, dünyanın bir çok yerinde şu anda hem iç karışıklıklardan dolayı hem de tabii afetlerden dolayıbir çok sıkıntıların yaşandığını belirterek; "Bizler, Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 2004 yılından itibaren hizmet vermeye çalışıyoruz. Başta Tümsiad gibi sanayici ve işadamları derneğinin organize ettiği dernekler ve uluslararası barış ve kardeşlik dernekleri olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşuyla organize olarak uluslararası sosyal yardımlaşmayı organize etmeye çalışıyoruz." dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert ise iftar programında yaptığı konuşmada dünyanın bir çok ülkesinde önemli olayların yaşandığını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "Dünya'da bir takım işleri planlayan ülkeler var, bir de hakkında karar alınan ülkeler var.
Türkiye mutlaka kendi yerini bulması lazım ve dünyada karar alıcı noktada olması lazım.


Bizim topraklarımızın altından doğalgaz ve petrol fışkırmıyor. Dünyanın bir çok ülkesine teknoloji de satamıyoruz. En güçlü olduğumuz sektör inşaat sektörü bu alanda da dünya da ikinciyiz. Ama bunun yanında bütün sektörlerde çok önemli avantajlarımız var. Üniversitelerimizin bilgi üretmekte çok özel çalışmaları var. Ama daha önemlisi iyi yetişmiş entelektüel insan gücümüz var ve siz varsınız işadamlarımız var. Artık Dünya'da şu kesin bir gerçek.

Devletler ticareti sadece yönlendiriyorlar. Ticareti özel sektörün, özel müteşebbislerin yapmasını istiyorlar. Türkiye'de de bu sistem oturdu. Devlet büyük yatırım yapmak istemiyor. Yatırımları özel sektör eliyle yapmak istiyor. Dolayısıyla işadamlarımız bunu keşfetmesi lazım. Sizler küçük işletmeler olabilirsiniz. Ama bu memleket için önemli olduğunuzu unutmamalısınız. Çünkü bütün ülkelerde iş dünyasının ana omurgasını sizler, yani Kobi'ler oluşturuyor. Ama önemli bir şeyi de yapmak zorundasınız.

Sadece işletmelere kapanıp kalmak problemi çözmüyor. İşadamları bir pergel gibi olmalı. Bir ayağını kendi memleketine batıracak, diğer ayağını da bütün dünyayı dolaşır durumuna getirecek. Eğer bu dış dünya da olup bitenleri gözlemezsek Irak'taki, Suriye'deki, Filistin'deki, Mısır'daki, Özbekistan'daki, Bosna'daki dostlarımıza kol kanat germezsek, biz hata yapmış oluruz. Dünya Türkiye'den medet bekliyor. Bunu da ancak birlik ve beraberliğimizin korunması ile sağlayabiliriz.".

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2709200/tumsiad-uyeleri-iftarda-bulustu