AGDAŞ ve AYKOME’den Önemli Toplantı

12 Nisan Perşembe günü AGDAŞ konferans salonunda yapılan toplantıya SBB Fen İşleri Daire Başkanı Ali Oktar, Yol Şube Daire Başkanı Haydar Akbulut, Aykome Müdürü Turgay Deliorman, merkez ve ilçe belediye yetkilileri, Sedaş ve Telekom gibi kurumların yetkilileri katıldı. Toplantıda alt yapı çalışmalarının başlamasıyla birlikte herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması için karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan AGDAŞ Genel MüdürüKenan Demir, vatandaşların mağdur olmamaları için alt yapı kuruluşlarını koordineli hareket etmeleri gerektiğini, yapılan kazılar sırasında yaşanabilecekler ilgili uyarıda bulundu. Doğal gazın kazalarının tehlikeli sonuçlara sebep olabileceğini aktardı. Hat hasarı meydana geldiğinde belli bir bölgenin bazense bir mahallenin gazsız kaldığını ve vatandaşların mağdur olduğunu belirtti.

Bu tip aksaklıkların diğer alt yapı kuruluşlarının da başına gelebileceğini bunu engellemek için ise harita sistemi geliştirdiklerini tüm sokaklarda doğal gaz hattının hangi noktadan geçtiğini bildiklerini, kazı yapan firmaların AGDAŞ'a bilgi vermeleri halinde sıkıntıların büyük ölçüde azalacağını belirtti. Doğal gaz hatlarının genellikle izinsiz kazılar sonucunda patlatıldığına dikkat çekti.

Toplantıda genel görüş olarak hasar sebeplerinin çoğunlukla alt yapı kuruluşlarından iş alan müteahhit ve taşeron firmalardan kaynaklandığı bilgisi verildi. Bu firmaların sebep olduğu hasarları önlemek için eğitim noktasında her türlü desteğin verilebileceği aktarıldı. Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar, kazaların yaşanmaması için koordineli çalışmak gerektiğini bu koordinasyonun muhakkak sağlanmasının gerekliğini belirtti.

AGDAŞ Teknik İşler Genel Müdür YardımcısıGürsel Yağan'da AGDAŞ olarak amaçlarının alt yapı çalışmalarında meydana gelen doğalgaz hat hasarlarını ortadan kaldırmak olduğunu, başlangıçta alınacak çok küçük tedbirlerin büyük kayıpları önleyeceğini, bunun da milli servetin korunması ve vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli olduğunu ifade etti.

AGDAŞ İşletme Müdürü Aziz Ümit Karataş ise çok yakın zamanda ve diğer dağıtım şirketlerinin yaşadığı ve büyük riskler yaratan doğal gaz hatlarına verilen zararlara ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2709448/agdas-ve-aykomeden-onemli-toplanti