Nehir yatağındaki evlere 'boşaltın' talimatı

SakaryaHalk Gazetesi'nde yer alan habere göre;
Sakarya'da yaz başında meydana gelen sel olaylarının ardından Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) harekete geçti. Başkanlık Sakarya İl Müdürlüğüne 'Nehir yataklarında bulunan evleri inceleyin' talimatı verdi. AFAD ekipleri bunun üzerine 16 ilçede inceleme başlatarak nehir yataklarında bulunan ve risk taşıyan evleri tespit etmek için sahaya indi.

O EVLERİ BOŞALTIN
AFAD Sakarya Müdürlüğü çalışmaların ilk etabında Geyve, Karapürçek ve Kocaali ilçelerinde nehir yataklarında inşa edilmiş olan evleri tespit etti. Taşkınlarda büyük zararlar oluşturabilecek bu evler için gerekli uyarılar yapıldı. AFAD İl Müdürlüğü ilk incelemelerin ardından belediyelere resmi yazı yazarak, "O tip evleri boşaltın" uyarı yaptı.

ZARAR GÖREBİLİR
Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürütülen proje kapsamında hangi bölgelerin risk altında oldukları tespit edildi ve Sakarya'da bir risk haritası oluşturuldu. Sel baskınlarına karşı vatandaşlarda çalışmalar kapsamında bilgilendirilerek, "Sel baskınlarında zarar görebilecekleri ve risk altında oldukları" konusunda açıklama yapıldı.

BELEDİYELERE YAZI
Alınan bilgilere göre AFAD'ın ve DSİ'nin birlikte yürüttükleri çalışma kapsamında nehir yataklarında inşa edilen evler belediyelere bildirildi. Belediyeler 'Risk grubunda yer alan' evler ile ilgili ilk etapta ruhsat kontrolü yaptı. Ruhsatsız olan yani kaçak statüsünde ki evlerle ilgili kısa vadede tebligatlar yapılmaya hazırlanırken, ruhsatı olan evler içinde formül aranmaya başlandı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2710381/nehir-yatagindaki-evlere-bosaltin-talimati