Eski gömlek kralının davasında 3 tahliye!

BİR dönem 'Gömlek Kralı' olarak tanınan Özkan Akkayagil'in, geçen yılın Temmuz ayında Sapanca'ya gelip iş yaptığı Tuncer Yiğit ile görüşmesinin ardından, eski ortağı Ahmet Sertkaya ve adamları tarafından kaçırılmasıyla ilgili davaya Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. 3'ü tutuklu 9 sanığın yargılandığı 7 saat süren davanın ilk duruşmasında, 3 tutuklu sanık da tahliye edildi.

Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka bir suçtan tutuklu bulunan Özkan Akkayagil'in eski ortağı olan 'silahlı yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından tutuklu olan sanıklar Ahmet Sertkaya, İsmail Ürkmez ve Murat Adıyaman ile tutuksuz yargılanan 6 sanıktan Samsunlu işadamı Tuncer Yiğit, Umut Altın, İsmail Güneş Koşan da katıldı. Sanıklar hakkında 6 ile 53 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

İlk duruşmada Özkan Akkayagil'in kaçırılması olayına karıştığı öne sürülen Murat Adıyaman, Ahmet Sertkaya, Umut Altın, İsmail Güneş Koşan da ifade verdi. Sanıklar kaçırma iddialarını reddetti. Özkan Akkayagil, Tuncer Yiğit ile otelde buluştuklarını belirterek şunları anlattı:

"Otelde anlaşmamızı yaptık, Tuncer bey çekleri kesti. Otelden ayrılırken bir araç bize arkadan çarptı. O sırada eşimle telefonda konuşuyordum. Araçtan eli silahlı iki kişi indi. Bu kişilerin daha sonra adlarının İsmail Ürkmez ve Mustafa Kara olduğunu öğrendim. Beni arabalarına bindirirken, bana 'Yağcı Özkan sen misin' deyince 'Evet' cevabını verdim. Bunun üzerine 'Tuncer Yiğit'ten aldığın 1.5 milyon liralık çekleri ver' dediler. Ben de çantamın ön gözünde olduğunu söyledim. Çekleri aldılar. Beni bir villaya götürdüler. Ahmet Sertkaya gülerek villadan içeri girdi. Bana, 'Tuncer'e ödediğin paralar bizi ilgilendirmez. Sana 1.5 milyon lira değer biçtik. Bize bu parayı ödeyeceksin' dediler. Ahmet Sertkaya sürekli olarak alacağı olduğunu söylüyordu. Benden daha sonra baskı yoluyla 800 bin TL'yi Yağsan, 800 bin lirayı da Ece Filtre firmasına ait çek tanzim ettirdiler. Daha sonra beni Karasu'da meydana bıraktılar. Ben de bir taksiyle İstanbul'a giderek durumu polise anlattım."

3 TAHLİYE

Yaklaşık 7 saat süren duruşmada mahkeme heyeti Özkan Akkayagil'i kaçırarak zorla çek tanzim ettirdiği öne sürülen eski ortağı Ahmet Sertkaya ile kaçırma olayına karışan Murat Adıyaman ile İsmail Ürkmez'in tutuksuz yargılanmak kaydıyla tahliyelerine karar verdi. Dava ertelenirken, daha önce karıştığı suçlardan dolayı hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan Özkan Akkayagil, yeniden Sakarya Cezaevi'ne gönderildi.

Alacak konusunda 1998 yılında, arkadaşı Yaman Can ile ayaklarından kurşunlanan Özkan Akkayagil, 3 yıl sonra da Şişli Bomonti'de bir balık çiftliğinden ortak olduğu arkadaşı Metin Saraçoğlu ile birlikte bacaklarından kurşunlanmıştı. Akkayagil'in, bir bankadan aldığı 5.5 milyon dolar krediyi ödemediği, piyasada iş yaptığı yüzlerce kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Ahmet Sertkaya, 2001 yılında emlakçı Ferruh İbrahimiye'yi 1 milyon 250 bin dolar dolandırmak ve şikayetçi olmaması için evini kurşunlatmak suçundan gözaltına alındı. Hakkında 47 dolandırıcılık davası çıkan Özkan Akkayagil, 2001 yılında Şartla Tahliye Yasası'ndan faydalandı. İstanbul'daki ticari faaliyetleri sırasında tefecilerden para alan, borcunu ödeyemediği için de Bodrum'a giden Akkayagil, burada 'Murat Taner' adını kullandı, 'Kara Murat' olarak tanındı. 2001 yılı Temmuz ayında Bodrum'da gece yarısı operasyonuyla yine yakalandı. 18 milyon dolarlık kayıt dışı ticari işlem yapan çetenin elebaşı olduğu öne sürüldü.

Doğan Haber Ajansı

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2710685/eski-gomlek-kralinin-davasinda-3-tahliye