Esnaf Ahilik Haftasını borç içinde kutluyor

Bizim Sakarya Gazetesi'nde yer alan habere göre;
Banka ve kooperatif kredileri ile ayakta durmaya çalışan esnaf, aldığı krediyi işini genişletmek yerine aldığı borç ile borcunu kapatmaya çalışıyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine 2014'ün 7 ayında 36,5 milyon tutarında 4 bin 688 senet protesto edildi. Bu süre içerisinde 507 karşılıksız çek verildi.

77 MİLYON KREDİ
Bu süre içerisinde Kamu ve özel bankalar, finans kuruluşlarından 60 milyon lira kredi kullanıldı. Adapazarı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla 8 ayda 17 milyon lira esnafa kredi verildi. Kredilerin geri dönüşünde yer yer sıkıntılar yaşandığı dile getiriliyor.

SGK-VERGİ BORÇLARI
Vergi ve sosyal güvenlik borcu yükü altında ezilen ve borcu milyon lirayı bulan 30 bin esnaf bulunuyor. Esnaflar ise bu borçlardan kurtulmanın tek yolunuaf ve yapılandırmaolduğu görüşünde.Esnaf yapılandırmalar ile borçlarını ödeseler bile bir süre sonra yine artan borcu altında eziliyor.

İCRADA PATLAMA
Sakarya'da faaliyet gösteren 6 icra müdürlüğünde son rakama göre 211 bin icra dosyasının 70 binini ödenemeyen esnaf ve ailesine aitkredi borçları oluşturuyor. Esnaf borcunu ödemek için yapılandırma içerisine girse bile yapılandırdığı borcunu bile ödemiyor.

USTA KALMADI
Bir zamanların gözde mekanı sanayi sitelerinde gelişime ayak uyduramayan bir çok dükkan kepenk kapatmaya devam ediyor. Son beş yıl içerisinde mesleği bırakan usta ve kalfa sayısı 15 bine yaklaşmış durumda.

KEPENK
Büyük alışveriş merkezleri ile rekabet gücü olmayan esnaf kepenk kapatmaya devam ediyor. Büyük alışveriş merkezlerine tanınan yerel ve ulusal imkanlar küçük esnafa tanınmaması esnafın bu tür mekanların karşısında ayakta durabilmelerini zorlaştırıyor.
Sakarya'da son düzenlemeye göre 43 bin kayıtlı esnaf var. Vergi ve sosyal güvenlik borcu milyon lirayı bulan 30 bin'e yakın esnaf var.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2711575/esnaf-ahilik-haftasini-borc-icinde-kutluyor