Doğaseverler Geyve Boğazından seslendi

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda basamaklar şeklinde düşen 9 katlı Beşiktaş Şelalesi yanında 23 şelalenin bulunduğu boğaz, asırlık çınar ağaçları ve ıhlamur ağaçlarıyla göz kamaştırıyor. Vadiler, kanyonlar, endemik bitkiler, dağ kaktüsleri ve daha birçok bitki örtüsüyle muhteşem güzelliğini sergileyen boğaz, seyri doyumsuz bir manzara sunuyor.

Tereking 500 Grubu üyeleri sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünen Geyve Boğazı'nı, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tan'ın rehberliğinde gezdi.

Yaklaşık 18 kilometrelik parkuru yürüyen gurup üyeleri, güzellikler karşısında adeta büyülendi. Grup üyeleri, boğazın bir çok güzelliği aynı anda barındırdığını belirterek, unutulmaz bir gün geçirdiklerini söyledi. 870 rakamlı Sivritepe, Kocatepe ve Sarp ve Beşiktaş derelerini gezdiklerini ifade eden doğaseverler, "Bu manzarayı herkes görmeli. Hayatımızda bu kadar keyifli bir yürüyüş yapmadık." dedi.

TAŞ OCAĞINA HAYIR PANKARTI AÇTILAR

Bu arada grup üyeleri, bu kadar güzellikleri barındıran boğazda bir taş ocağının faaliyette bulunmasına da ?Dağı taşı yıkma, taş ocaklarına hayır' yazılı pankart açarak tepki gösterdi. Doğaseverler bu güzelliklerin taş ocağına feda edilmemesini istedi.

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tan da, bölgede bulunan taş ocağının boğazın güzelliklerini tehdit ettiğini dile getirdi. Herkesi boğazın güzelliklerini görmeye çağıran Tan, "Şelaleleri görmenin şu an tam zamanı. Yaprakların dökülmesi sebebiyle şelalelerin bütünü rahatlıkla görülebiliyor. Buraya gelen misafirlerimize Akıncı köyümüzün mensupları ve ben gönüllü rehberlik ediyoruz. " dedi.

Türkiye'nin bir çok yerinden bu güzellikleri görmek için gelenler olduğunu vurgulayan Tan, "Bu bölgede bir parkur oluşturduk. 5 kilometrelik Beşiktaş Parkuru boyunca bile boğazın güzelliklerinin büyük bir kısmı görülebiliyor. Parkur İstanbul'a 160 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul-Ankara TEM otoyolu Adapazarı çıkışından sonra 15 dakikada boğaza ulaşılabiliyor. Bu bölgeyi bir kez gezenler en kısa sürede yeniden geliyor." diye konuştu.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2711909/dogaseverler-geyve-bogazindan-seslendi