Ünversiteli Tuğba'nın feci ölümü ilk değil!

Geçmiş yıllarda ülkemizde meydana gelen benzer kazalar bir kişi yaşamını yitilirken 2 kişi da yaralanmıştı..

İşte pistlerde kayıtlara geçen go kart kazaları..

03 Kasım 2010 : Ankara'da, go-kart aracına binen 24 yaşındaki Sultan Öztemel, atkısının tekerleklere dolanması sonucu boynu kırılınca yaşamını yitirmişti.

Kocaeli'nde, 2008'de yaşanan feci kazada; işadamı Kenan Güneş'in 9 yaşındaki kızı İrem Güneş, saçını go-kart aracının motoruna kaptırdı. Kafa derisinin bir kısmı kopan İrem, ağır yaralandı.

Denizli'de 2009'da meydana gelen olayda ise kask takmayan 12 yaşındaki Ayça Güney'in saçları, go-kart aracın motor miline dolandı. Güney, başından ve kulağından yaralandı.

GO-KART
Go-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır.
Go-kart, 1950'li yıllarda ABD'de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştı. Pist içinde ortalama 40-50 km/s. hıza ulaşılabiliyor. Sporu amatör olarak yaparken özellikle belirli bir giysi giymek gerekmiyor ancak kask takmak zorunlu tutuluyor. Sürücünün koltuğa düzgün bir şekilde oturmuş olması ve emniyet kemerinin tokasını takmış olmasının da her sürüşten önce kontrol edilmesi gerekiyor.Gönüllülere kontrollü olarak hız artımı eğitimi verilmesi, sürücü pit aldığında hız durumunun kendisine bildirilmesi gerekiyor.

ADAPAZARINDAKİ SON KAZA...

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712104/unversiteli-tugbanin-feci-olumu-ilk-degil