Bu fabrika selde öyle bir zarara uğradı ki!

Yaşanan sel felaketinde ağır yara alanlardan biri de Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Tursam Galvaniz fabrikası oldu. Su baskını sırasında 450 derece sıcaklığındaki çinko daldırma havuzunu su basan fabrikada büyük hasar meydana geldi. Tamamen çalışamaz duruma gelen fabrikanın işçilerinin sel baskını anında tahliye edilmesi bir felaketi önledi. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği Tursam Galvaniz fabrikasının sahibi ve yönetim kurulu başkanı Turgut Samancı, şöyle konuştu: "Derenin taşması sonucu her tarafı sel aldı. Aşağı yukarı 5-6 saatlik bir çalışma sonucu toparladık. Bizi sevindiren tesellimiz can kaybı olmaması oldu. Baskın sırasında tüm işçilerimizi tahliye ettik. İçerideki çinko kazanının patlama ihtimali vardı. Zararın şu an maddi boyutunu eksperler tespit edecek ama tahminimiz 10 milyon dolara yakın bir zarar olduğu yönünde."

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Teknik Sorumlusu Birol Kayar da, "Tursam Galvaniz firması en büyük hasar alan firmamız. Onun haricinde bodrum katlarını su basan firmalarımız var ancak çok büyük maddi hasar alan bir firmamız olmadı. Can kaybı hiç yok" dedi.
Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin etrafındaki derelerin yoğun yağış sebebiyle taşması sonucu sel baskınının yaşandığı öğrenildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712156/bu-fabrika-selde-oyle-bir-zarara-ugradi-ki