Ülke çapındaki tatbikatta Sakaryalı ekipte yer aldı

Afad ve UMKEyetkililerininde gözlemci olarak bulunduğu tatbikatta, kentsel arama kurtarma, dağda arama kurtarma, suda arama kurtarma konularında bilgilendirme yapılarak farklı senaryolara göre çalışmalar gerçekleştirildi. Sakarya İHH 6 katılımcı ve teknik malzemeleriyle eğitimlere katılarak görevlerini başarı ile yerine getirip şehre döndüler.

Sakarya İHH Yönetim Kurulu üyesi ve Arama Kurtarma Birim Sorumlusu Hakan Sağlam; İHH acil yardım ve arama kurtarma ekipleri yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçer. Göçükte, su altında ve yangında arama kurtarma eğitimleri kurlar halinde alınır. Yangında arama kurtarma eğitimleri İtfaiye Eğitim Merkezi'nde oluşturulan yangın simülasyonları eşliğinde uzman ekiplerce verilir. Yangının gerçekleştiği mekandan yaralı tahliyesi, tahliye düzenekleri kurulması ve benzeri eğitimleri alan ekipler mekan yapısına özel müdahale edebilme kabiliyeti kazanır.

Göçük ve yıkıntıda arama kurtarma yapabilmek için AFAD eğitimcileri öncülüğünde enkaz alanında birebir arama kurtarma ve arama ekipmanlarını kullanma eğitimleri verilir. İletişimin çöktüğü, telefon ve internet şebekelerinin çalışmadığı afet durumlarında kullanılmak üzere telsiz eğitimleri alan ekipler telsiz istasyonu kurma ve afet durumları için iletişim ağı oluşturma konularında yetkinlik kazanır.

Sualtı arama kurtarma eğitimleri ise açık havuz ve denizlerde hedef üzerine arama kurtarma yapılarak gerçekleştirilir. İlkyardım eğitimlerini de tamamlayan ekipler farklı kaza ve afetlere müdahale etme ehliyetine sahip olur.

Bu eğitimler belli periyotlarda ve belli seviyelerde verilir. Uzmanlaşmanın uzun yıllar aldığı arama kurtarma eğitimleri İHH bünyesinde devam ediyor. Biz de bu kapsamda Bolu Aladağlarda ekibimizle birlikte tatbikat ve eğitimlere katıldık dedi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712322/ulke-capindaki-tatbikatta-sakaryali-ekipte-yer-aldi