Çantaların çok gözü var dediler..


İşte o şikayet

"Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Maddeleri Kapsamınca;

12-13.12.2015 Tarihinde Gerçekleşen Anadolu Üniversitesi Açık öğretim sınavına Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasındagirmek üzere gittim ve kapıdaki görevliler ve Polis Memurları, Bayanların çantalarını hiç aramadan direk çanta ile girişler kesinlikle yasakbu yüzden çantalarınızı 'Kantine Bırakın' diye yönlendirme yaptılar.

Bu yasak kararını ise 'BİNA SORUMLUSU İ. Ö.' bey in aldığını söylediler. Kantine çantayı nasıl bırakacağımızı sorduğumuzda ise 2 TL karşılında hiçbir evrak vermeden ( aşırı bir kalabalık ve izdiham karşılığında) kantine bırakıp sınav çıkışı (yine bir izdiham ve karışıklık ile çantaların çalınma riskine karşı) alabileceğimizi söylediler.

2 TL olan ücretin kararını ise 'BİNA SORUMLUSU İ. Ö.' bey in aldığını söylediler. Sınava araçsız ve tek gelen tüm kişiler 2 TL karşılığında kantine bırakmak zorunda kaldık.

Sınav çıkışında Bina Sorumlusuİ. Ö.ile görüştüğümüzde "bu kararı neye göre aldınız ve herkes bu uygulamayı kapıya geldiğinde öğrendi hiçbir binada yada sınavda böyle bir uygulama ve yasak yok ayrıca sizin kararınız ile neden 2 TL ücret alındı" diye sorduğumuzda ise "çantaların çok gözleri var biz hepsini arayamayız kimse çanta getirmesin, ben böyle uygun gördüm böyle yaptım" gibi şekilde bir cevapla karşılaştık.

Çantaların fotoğraflarını çıkışta geçte olsa çektikekte görebilirsiniz.

Şimdi size soruyorum ;

Bir Bina sorumlusu böyle bir karar alabilir mi ? Alabilirse önceden haber vermediği için bu kadar insanı mağdur edebilir mi ?

-Mali açıdan soruyorumBu binada 4 oturum gerçekleşti ve yüzlerce insan 2 TL karşılığında çantalarını oraya bırakmak zorunda kaldılarbu 2 TL Ücreti evraksız kayıtsız ve vergisiz şekilde yapacak şekilde karar alıp bu ücret kime kaldı.

-Herkesin kapıya gelip orada bu durumu öğrenerek yaşadığı zorluk ve çantalardaki değerli eşyaların çalınma riskini kim nasıl üslendi?

-Böyle Saçma bir karar alınacak ise kişiler Anadolu Üniversitesi tarafından daha önceden bilgilendirilmesi gerekemez miydi?

-Böyle bir uygulama yapılması gelecekte ki sınavlarda da yapılacak anlamına geliyor mu?

-Bu şekilde yapılacak ise girişte Güvenlik Araması Yapan Polisler neden var sadece üst araması için mi? Diğer Binalarda neden çantalar aranarak girebildik.

Bu konu hakkında gerekli araştırmaları yaptırıp cevap vermenizi rica ediyorum.

İyi Günler...."


O HABERE İL SINAV KOORDİNATÖRÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Haber adresimize gelen şikayet haberinden sonra İl Sınav KoordinatörüDoç. Dr. Mahmut Bilenkonuyla ilgili yasal sürecinbaşlatıldığını belirterekadresine şu maili gönderdi;

"Bilgimiz dışında gerçekleşen bu talihsiz olaya ilişkin gerekli yasal süreç başlatılmıştır.denildi.

- Medyabar, Sizden Gelenler bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712355/cantalarin-cok-gozu-var-dediler