Bu haberi okuyunca kıymalı pideden uzak duracaksınız!

*Doğan Haber Ajansından
Aziz Güvener'in haberi

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı, Sakarya İl Tarım Müdürlüğü'nün 2010 yılında yaptığı suç duyurusunun ardından, Adapazarı şehir merkezinde pide ve döner ekmek satılan işyeri sahipleri R.C. ve R.C. hakkında at ve eşek etinden pide yaptıkları iddiasıyla soruşturma başlattı.

İl Tarım Müdürlüğü suç duyurusuna döner ve pide salonunda ele geçirilen etlerin at ve eşek eti olduğuna dair raporları da ekledi.

Bu şikayet üzerine savcılıktaki ifade veren döner ve pide salonu işletmecisi iki kişi, etleri Adapazarı'nda kasaplık yapan N.T.'den aldıklarının söyleyerek, et faturalarını dasavcılığa verdi.

Savcılıkta ifade veren kasap N.T. ise iddiaları kabul etmedi, savcılığa sunulan faturanın karşılığında et vermediğini öne sürdü.

İki yılı aşkın süredir devam eden ve yeni biten soruşturma sonunda Sakarya Cumhuriyet Savcılığı pide salonu işletmecisi 2 kişi ve kasap hakkında ''Bozulmuş ve değiştirilmiş gıda ticareti yapmak'suçundan, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Sakarya Asliye Ceza Mahkemesinde dava açtı

VALİ: 2 YILLIK BİR OLAY

Sakarya Valisi Mustafa Büyük Sakarya İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan denetimde ortaya çıkan olayla ilgili olarak DHA'ya yaptığı açıklamada, "Olay yeni değil. Yaklaşık 2 sene önce yapılan denetimlerde ortaya çıkmış. Ardından da adli süreç başlatılarakdava açıldı. İl Tarım Müdürlüğü olarak ilgili işyerinin ruhsatlarının iptali içinde ilgili belediyelere yazılar gönderildi" dedi.

İŞYERİ İSMİNİ DEGİŞTİRDİ.
Bu arada Adapazarı şehir merkezinde bulunan at ve eşek etinden döner ve pide yapan işyerinin 2010 yılından sonra adını değiştirerek başka bir isimle yine gıda sektöründe faaliyette bulunduğu belirlendi.
Yetkililer işyerinin adını, olayın 13 Haziran 2010 tarihlinde Resmi Gazete'de yayınlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun yürürlüğe giriş tarihinden önce meydana gelmesi nedeniyle açıklayamayacaklarını da söylediler.

Sakarya İl Tarım Müdürlüğü'nün de bu olayla ilgili olarak resmi açıklama yapacağı da öğrenildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712720/bu-haberi-okuyunca-kiymali-pideden-uzak-duracaksiniz