Çalışma ve İş Kurumu'ndan iletişim eğitimi

Krea İletişim Merkezinde görevli Eğitmen Selda Tuğaç tarafından verilen eğitimde iletişim, empati kurma, farklı kişilik özellikleri ve doğru yaklaşımlar gibi konular üzerinde duruldu.

Düzenlenen eğitimle ilgili açıklama yapan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, Kurum personelinin genç bir kadrodan oluştuğunu ve işleri gereği sürekli vatandaşlarla irtibat halinde olduklarını hatırlatarak şöyle devam etti; "Hizmet verilen kitle içerisinde iş bulma güçlüğü içerisinde olan uzun süreli işsizler, engelli ve eski hükümlülerin de bulunduğu tüm iş arayan vatandaşlarımızın istihdamına ilişkin sorunlarının yeteri kadar dinlenilmesi ve çözüme yönelik doğru teşhisin konulabilmesi için personelimizle vatandaş arasında doğru iletişimin sağlanması çalışma hayatımızda büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Kuruma gelen iş arayanların, iş teklifleri sunulmasından ziyade, görevli personel tarafından anlaşılmaya ve kendi taleplerine uygun işlere yönlendirilmeye ihtiyacı bulunmaktadır" dedi.

Ayrıca Kaya, verilen bu hizmet içi eğitimin, vatandaşlarımıza sunulan hizmet kalitesinin artması noktasında, Kurum personeline önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşündüğünü, ilerleyen süreçte iş arayan ve işverenlerimizle sürekli irtibat halinde bulunan personelimizin danışmanlık becerilerini artırma noktasında Sakarya Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri tarafından eğitim almaları için de çalışma yaptıklarını ifade etti.

Yaklaşık 8 saat süren eğitim sonunda, eğitime katılan Kurum personeline "İletişim Becerileri Eğitimi Katılım Belgesi" verildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2712788/calisma-ve-is-kurumundan-iletisim-egitimi