Trabzonlular Derneği "Kadın"ın yanında

Dün ülkemizde sadece Türkiye'nin bağımsızlığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın mimarlarından olan kadınlar konuşuldu. Sakarya Trabzonlular Derneği de kadınları unutmadı, onların yanında olduğunu yinegösterdi.
Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte üyelerine '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' münasebetiyle Akçaabatlı Cemil Usta Lokantasında kahvaltı verdi karanfil dağıttı. Düzenlenen programa Dernek Kadın Komisyon Başkanı Vildan Ürdem, Kadın Komisyon Üyesi Zeynep Öz, Mahnaz Gümrükçüoğlu ve çok sayıda kadın katıldı.
VİLDAN ÜRDEM TARİHÇEYİ ANLATTI
Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Komisyonu Başkan ve Üyeleri bugüne özel program hazırlayarak kadınların toplumdaki yerini ve konumunu anlatan konuşmalar yaptı. Kadınlar Günü ile ilgili açıklamalarda bulunan Kadın Komisyonu Başkanı Vildan Ürdem; "Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.? dedi. Başkan Ürdem organizasyona ev sahipliği yaptığı için mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

ÖZ VE GÜMRÜKÇÜOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Zeynep Öz kadınların artık her alanda söz sahibi olduğunu ifade etti. Öz kadınların her alanda önünün açılması ve yanlış yargıların kırılması gerektiğini de sözlerine ekledi. "Emekçi Kadınlar Günü" sözlerini kullanan Mahnaz Gümrükçüoğlu'da Türk Kadının geçmişte ülkenin kurtuluşunda büyük paya sahip olduğunu kaydederek bugünde kadınlara büyük rol düştüğünü ifade etti.
BİLGİ ALDILAR
Kahvaltı etkinliğinde ayrıca, Akçaabatlı Cemil Usta yetkilileri '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla Kadın Komisyon Başkanı Vildan Ürdem?e teşekkür ederek çiçek hediye etti. Dernek üyesi kadınlar, daha sonra Zeynep Öz ve Mahnaz Gümrükçüoğlu?ndan dernek ve yeni projeler ile ilgili bilgi aldılar.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2714189/trabzonlular-dernegi-kadinin-yaninda