Balaban gıda satılıyor. Yüzde 51'ini de geri alıyor!

Tarihi 1960'lı yıllarda Adapazarı'nda kurulmuş ufak bir pastaneye dayanan Balaban Gıda'nın hisseleri 4 yılda ikinci kez el değiştiriyor.

Çikolata ve şekerleme sektöründe dünya devi olan olan Nestle, 2010 yılında yüzde 51 hissesini satın aldığı Balaban Gıda'daki hisselerini geçtiğimiz günlerde aileye tekrar geri devretti.

Hürriyet Gazetesi Ekonomi servisinden Eren Güler'in haberine göre Bu devir işleminin hemen ardından da Elvan Gıda, Balaban Gıda'nın tüm hisselerine talip oldu. Her iki şirket ortak olarak bu satış işlemi ile ilgili başvuruyu Rekabet Kurulu'na yaptı. Rekabet Kurulu'ndan onay çıkması durumunda Balaban Gıda'nın sahibi bundan sonra Elvan Gıda'nın da patronları olan Kadiroğlu Ailesi olacak.

Balaban Gıda piyasada 'uygun fiyatlı ürünler' segmentinde faaliyet gösteriyor. Nestle de Balaban'ı 2 milyar liralık büyüklüğü aşan uygun fiyatlı ürünler pazarında daha etkin olmak için satın almıştı.

Firmanın en çok bilinen markası ise oyuncaklı çikolata yumurtası Toto. 50 milyon liranın üzerinde olduğu tahmin edilen oyuncaklı çikolata yumurtada diğer büyük oyuncular Ferrero Grubu'na ait Kinder ve Ülker'in Smartt markası.

Balaban Gıda'nın portföyünde gofret, çikolata, bisküvi ve oyuncaklı ürünler bulunuyor. Balaban Gıda halen iki ayrı fabrikada üretim yapıyor.

İHRACATINI ARTIRABİLİR

Sektör kaynakları, şirketin ihracatçı yapısı ve 2023'teki 1 milyar dolar ihracat hedefi göz önüne alındığında Balaban Gıda ile birlikte yeni bir ihracat hamlesi gelebileceğine dikkat çekiyor. Satın almanın şirketin ürün portföyünde eksik olan parçaları tamamladığına da dikkat çekiliyor.
Elvan Gıda yetkilileri ise söz konusu satın alma ile ilgili olarak konunun Rekabet Kurumu aşamasında olması nedeniyle yorum yapmadı ve resmi açıklamanın daha sonra yapılacağını söylediler.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2714516/balaban-gida-satiliyor-yuzde-51ini-de-geri-aliyor