Kartepeli Ayhan SEDAŞ'ı böyle dize getirdi!

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) tarafından 10 yıl ve 10 yılı aşmış sayaçların aboneye haber verilmeden değiştirilip parasının da faturaya yansıtılması tartışmalara neden olurken, İzmit Kartepe`de Ayhan Sakin adlı vatandaş yaptığı itiraz sonucu hem parasını geri aldı, hem eski sayacını yerine taktırttı. Bu uygulama üzerine aynı ilçede 3 mahallenin sakinleri topluca dilekçe verip para ve sayaçlarını geri istedi.


45 LİRASINI GERİ ALDI
Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Düzce ve Bolu'da yaklaşık 1,5 milyon abonesi bulunan Sakarya Elektrik dağıtım A.Ş., bir süredir abonelerin habersizce elektrik sayaçlarını değiştirip, sayaç ve sökme takma bedeli olarak faturalara 45 TL yansıtıyordu. Sık sık tartışmalara neden olan bu uygulamaya aboneler tepki gösterirken, geçimini fırıncılık yaparak sağlayan 45 yaşındaki Ayhan Sakin yaptığı itiraz üzerine hem parasını geri aldı, hem eski saatini geri taktırttı. Sayacının habersiz değiştirilmesine tepki gösteren Ayhan Sakin SEDAŞ'a bir dilekçe yazarak eski sayacının yerine takılıp faturasına eklenen 45 liranın geri iade edilmesi talebinde bulundu. SEDAŞ Ayhan Sakin'in şikayet dilekçesini kabul ederek eski elektrik sayasını yerine takıp ikinci faturada da kesinti yaptığı 45 Lirayı geri iade etti.
3 MAHALLE SAKİNLERİ ADINA DİLEKÇE
Ayhan Sakin'in yaptığı bu itiraz ve parasının iade edilip çalışır vaziyetteki eski sayacının da geri takılması üzerine semt sakinleri harekete geçti. Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Mustafa Türk SEDAŞ'a toplu dilekçe yazdıklarını söyleyerek, Vatandaş tek tek uğraşmasın diye 3 muhtarlık adına Sedaş'a dilekçe yazdık. Şu an itibariyle bir gelişme olmadı. Vatandaşımızın mağduriyetini gidermek istiyoruz. Enerji Bakanımızın açıklamasında vatandaş sayaçlara para ödeyemeyecek. Fakat burada tavşana kaç tazıya tut taktiği uygulanıyor. Bakanımız açıklama yaptığında zaten sayaçlar toplanmıştı. Hatta fatura bedelleri de çıkmıştı. Biz muhtar olarak SEDAŞ veya devlet büyükleri gereğini yapsın ve vatandaşı mağdur etmesin. Bizim dilekçemiz 3 mahalleyi kapsıyor yaklaşık bin 100 haneyi kapsıyor. Yazdığımız dilekçeye cevap bekliyoruz. diye konuştu.
HABERSİZ SÖKÜLDÜ
Haberi olmadan sayaçlarının sökülerek mağdur edildiğini söyleyen semt sakinlerinden Sevda Sever, "Evimizde hiç kimse yokken sayacımız değişti. Ayrıca eve geldiklerinde 'izin vermezse polis zoruyla kesilecek' denildi. Kim talimat verip de böyle bir baskı yapılıyor. Haksız kazanç olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir haksızlık varsa ve başvuranın parası iade ediliyorsa bizde bu işlemin uygulanmasını istiyoruz. SEDAŞ`la görüştüğümüzde bakanımızın açıklamasının eksik olduğunu bize söylüyorlar. Bakanımızdan yeterli ve yeni bir açıklamayı yeniden bekliyoruz" dedi.

Bizim Kocaeli

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2715143/kartepeli-ayhan-sedasi-boyle-dize-getirdi