Kutluata'nın Sapanca Gölü sorusuna cevap geldi

Kutluata, cevabın Sakaryalıları tatmin etmeyeceğini söyledi

MHP Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata, Sapanca Gölü ile ilgili doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sorulara Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan cevap geldiğini açıkladı. Genel Kurul görüşmelerinde pek çok kez Sapanca Gölü'nde yaşanan çevre felaketine dikkat çektiğini belirten Kutluata, gölden kontrolsüz su çekimi, TÜPRAŞ'a yapılan su tahsisi, su fabrikaları gibi konularda Başbakan'a 6 soru sorduğunu hatırlattı.

EYLEM PLANI
Bakan Taner Yıldız'dan bu sorulara şu şekilde bir yanıt geldi: Orman ve Su işleri Bakanlığı'ndan alınan 07/03/2014 tarih ve 52862 sayılı yazıda; "Sapanca Gölü'nden sadece TÜPRAŞ tarafından sanayide kullanım amacıyla su çekimi yapılmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TÜPRAŞ arasında yapılmış bir anlaşma bulunmamaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı hazırlanmış olup bu eylem planı ile gölün su miktarının ve kalitesinin korunması sağlanacaktır

KOMİSYON
Kutluata yaptığı açıklamada, Bakan Yıldız'ın açıklamalarının Sakaryalıları tatmin etmeyeceğini ifade etti. Kutluata, "Sorduğumuz 6 kapsamlı soruya Enerji Bakanı Taner Yıldız vasıtası ile suya sabuna dokunmayan ve Sakaryalıları tatmin etmeyecek bir cevap geldi" diye konuştu. Öte yandan Kutluata, daha önce Sapanca Gölü için araştırma komisyonu kurulmasını öngören önergesinin de AKP'lilerin alkışları ile reddedildiğini hatırlattı.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2716005/kutluatanin-sapanca-golu-sorusuna-cevap-geldi