527 yıllık Şeyh Müslihiddin Camiine büyük ilgi..

Yabancıların da dikkatini çeken cami, Fatih Sultan Mehmet Han'ın mimarlarından Şeyh Müslihiddin adına miladi 1486 yılında yaptırılmış. Sadece 19. yüzyılın ilk çeyreğinde onarım gören cami asırlardır ayakta kalabilmiş. 1996 yılında bakımsızlık sebebiyle kapatılan cami 1999 depreminde de hasar görmüştü..

2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen camii, 2009 yılında aslına sadık kalınarak taş kaideli ve tuğla gövdeli olarak onarıma başlanmış. 17 yıl aradan sonra ibadete yeniden açılan cami, yeniden ilgi odağı oldu. Tarihi cami, sadece Kaynarca'nın değil, Sakarya'nın da en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar arasında yerini aldı.

Kaynarca Kaymakamlığı yetkilileri, camiye ziyaretin her geçen gün arttığını belirterek, "Cami onarımla çok güzel bir görünüm elde etti. Dolayısıyla ahşap camii yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Caminin tanıtımı yapıldıkça ilgi de paralel olarak artıyor. Caminin en çok kazık ve taş temeli ilgi çekiyor. Kurban Bayramı tatili boyunca bir çok yerden insanlar tarihi görmeye geldi." dediler

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2716247/527-yillik-seyh-muslihiddin-camiine-buyuk-ilgi