Aksilikler akşamları..

13. Sapanca Uluslar arası Şiir Akşamları Sapanca gölü kenarında bulunan insan hakları parkında gerçekleşen şiir sunum gecesi ile sona erdi.Katılımın oldukça düşük olduğu geceye güzel şiir sunumlarının yanı sıra üst üste yaşanan aksilikler damga vurdu. Bütçenin düşüklüğünden midir bilinmez organizasyonda gecenin önemine yakışmayan olaylar yaşandı.

ELEKTRİKLER KESİLDİ SAHNE KARANLIKTA KALDI

Bu önemli gece için her yıl jeneratör kiralanırken bu yıl organizatörler çözümü Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesinin ücretsiz jeneratöründe buldu. Jeneratör çok ses çıkarınca araç bir arka sokağa park edildi.
Ancak jeneratörün gücü tesisatın tamamına yetmeyince sadece ses tesisatı jeneratöre bağlandı. Gecede şiir sunumu yapıldığı sırada elektrikler kesildi ve sahne karanlıkta kaldı. Yaklaşık 10 dakika süren kesinti sırasında zaten az olan seyircilerin bir bölümü alanı terk etti.

LCD PANEL GECE BOYU ÇALIŞMADI

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından etkinlik için milyarlar verilerek kiralanan LCD Panel (Dev ekran) gece boyu çalışmadı.

JİMMY JİP BİR ÇOK KEZ ARIZA YAPTI (GEZİCİ KAMERA)

Etkinlik için yine MARKA tarafından milyarlar verilerek kiralanan Jimmy Jip bir çok kez arıza yaptı reji yayını sabit kameralar ile devam ettirmeye çalıştı.

ESKİ SAHNE IŞIKLARI

Oldukça eski oldukları görülen sahne ışıklarının bir bölümü arıza yaptı. Arızalar sorumlular tarafından düzeltildi. Ancak Sunum sırasında ışıklar birçok kez kapandı..

SAHNE MİKROFONLARI ÇALIŞMADI

Sahneye kurulan iki kürsüden birine ait mikrofon hiçbir zaman çalışmadı. Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu konuşması gereken kürsüdeki mikrofon arıza yapınca konuşmasını diğer kürsüde tamamladı.

TANITIM BROŞÜRÜ YOK

Misafirlerin bir bölümü önceki yıllarda geceye ait dağıtılan broşürlerin bu sene hazırlanmamasından şikayetçi oldu.

Canlı yayın aracından iki frekans üzerinden gönderilen yayının birinde hiçbir zaman ses gelmedi. Açıları yanlış hesaplayan yönetmen bir çok kez yayına hatalı görüntü servis etti. Ya şairlerin suratlarının yarısı göründü yada çekim yapan kameranın görüntüsü diğer kamera ile kesildi.


Tüm bu eksiklerden sonra yazımıza "Ucuz etin yahnisi" başlığını atmak isterdik ancak MARKA destekli bu etkinlik için milyarlar harcanıyor. Sorun para değilse sonuç sadece bir yere çıkıyor oda ÖZENSİZLİK.

KONU: GEZİ PARKI

Geceye dair hata olarak değil ancak bir ayrıntı olarak verebileceğimiz bilgi ise bir şairin Gezi Parkını hatırlatması oldu. Parktaki ağaçları hatırlatan şair, "Sapanca için göl ne kadarönemli ise İstanbul'da ki ağaçlarda o kadar önemli" dedi.

sapanca.com.tr

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2718550/aksilikler-aksamlari