Alışveriş yapmayanın maaşından kesilecek!

Önüne geçilemeyen ekonomik krizden dolayı şirketler birer birer iflas anlaşması yapmaya başlarken, zarar eden şirketler çözümü çalışanlarının maaşlarına göz dikmekte buldu. Fiskobirlik, kendi şirketleri olan Fiskomar'dan alışveriş yapılmasını çalışanlarına zorunlu hale getirdi.

Şirket yetkililerinin işçilere yaptığı yazılı açıklamada, Fiskomar'dan alışveriş yapmayan personellerin maaşlarından 200 ile 350 liralık kesintiler olacağı duyuruldu.
Fiskobirlik'in 14 Eylül tarihinde yayınladığı, "Tüm personelin dikkatine!" başlıklı yazı aynen şöyle: "Şirketimizce gerçekleştirilen incelemede bir kısım personelin birliğimiz alt şirketi olan Fiskomar A.Ş.'den alışveriş yapmadığı tespit edilmiştir. Kurumumuza ve Fiskomar A.Ş.'ye maddi destek vermek adına çalışan personelin ücretlerinden (kesilecek miktar kadar alışveriş yapılması kaydıyla) bir miktar peşin ücret kesintisi yapılacak olup (200-350 TL aralığında) bilgilerinize rica ederiz."

KANUNDA HİÇBİR KARŞILIĞI YOK

İş ve işçi hakları avukatı Beril Çalışkan, Fiskobirlik'in işçilerine dayattığı Fiskomar'dan alışveriş yapma zorunluluğunun kanunda hiçbir karşılığının olmadığını belirterek, "Fiskobirlik'in yaptığı bu haksız uygulama işçilere sözleşmeleri feshetme hakkı doğuruyor. İşten çıkan işçiler dava yoluyla tüm tazminat haklarını alabilirler. Anayasa'ya aykırı olmasının dışında yapılan bu işlem zorlamaya girer ve suç teşkil ediyor. İşçiler işten çıkıp hak ettikleri tüm tazminatları alabilirler ama günümüz koşullarında işten çıkıp işsiz kalmak söz konusu oluyor. Bu durumda çalışanlar grev haklarını kullanabilirler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurabilirler" ifadelerini kullandı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2720953/alisveris-yapmayanin-maasindan-kesilecek