HDP'li vekil SAÜ'deki yemek zammını sordu

Sakarya Üniversitesi'ndeki (SAÜ) yemek fiyatlarının 2 liradan 2,75'e yükseltilmesi öğrenci gruplarının tepkisiyle birlikte siyasetin de dikkatini çekti.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, konuyu TBMM gündemine taşıyarak yemek zammını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sordu.

HDP'li Önlü'nün soru önergesi şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ıncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Alican ÖNLÜ
Tunceli Milletvekili

Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan duyuru ile yemekhane ücretlerine zam yapıldı. Yapılan zamla yemek fiyatlarında yüzde %37,5'e varan yükselmeler meydana geldi. Yapılan zamlar ile Üniversitede asgari ücretle çalışan personellerle öğrencilerin yemek ücretleri eşitlenmiş oldu. Siyasi iktidar her fırsatta ekonomik kriz olmadığını belirtirken, enflasyonla topyekûn mücadele gibi ifadeler dillerden düşmezken, enflasyon oranının %21,6 olduğu ülkede, üniversite yemeğine %37,5 zam yapılması kabul edilemez bir durumdur.

Bu bağlamda;
1-Enflasyon oranının yüzde 21,6 olarak açıklandığı bir ülkede yemekhane ücretlerine yüzde 37,5 zam yapılmasının gerekçesi nedir? Bu fiyat neye göre belirlenmiştir?
2-Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yemekhane ihalesi ne zaman hangi şirkete verilmiştir?
3-İhale günde kaç yemek üzerinden, ne kadarlık bir tutar karşılığında açılmıştır?
4-Her bir yemek için ne kadarlık bir devlet desteği verilmektedir?
5-Yapılan zamların geri çekilmesi adına bir girişiminiz olacak mıdır?
6-Üniversitelerde öğrenci yemeklerinin ücretsiz olması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2721574/hdpli-vekil-saudeki-yemek-zammini-sordu