Belediyeden proje: Zenginin para puanı yoksula gidecek

Daha önce elden verilen erzaklarla ihtiyaçlarını karşılayan yoksul aileler, kendilerine verilen banka kartlarına yüklenen havuzdaki para puanlar sayesinde alışverişlerini diledikleri gibi yapabiliyor. Uygulama, yoksul ailelerin rencide olmalarının de önüne geçti.

Serdivan Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında iki yıl önce örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Belediye, yoksul ailelere yaptığı yardımları, Halk Bankası aracılığıyla yapıyor. Ekonomik durumu iyi olan ve yoksul ailelere yardımda bulunmak isteyen vatandaşlara banka tarafından 'Halk Kart' isimli kredi kartı verildi. Bu kartla yapılan alış verişlerde kazanılan para puanlar, yoksul vatandaşlar için oluşturulan havuz hesabında toplandı. Belediyede kayıtlı ihtiyaç sahiplerine ise havuzdaki hesaptan yardım alabilmeleri için 'Serdivan Kart' isimli banka kartı verildi. Havuzda biriken para puanlar bölünerek ihtiyaç sahiplerinin hesabına yüklendi. Para puanların yanı sıra yapılan bağışlarda ortak havuza aktarıldı. İhtiyaç sahipleri, hesaplarına yüklenen parayla diledikleri yerden alış verişlerini yapma imkanına kavuştu.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 'Serdivan Kart' projesinde şu ana kadar 70 bin liranın toplandığını söyledi. Hizmetten 240 ihtiyaç sahibi ailenin faydalandığını kaydeden Alemdar, "Her 3 ayda bir, aile başı 100 TL ve ailedeki her bireye kişi başı 25 TL veriliyor. 5 kişilik bir aile 200 TL yardım alıyor. Daha önce yapılan gıda yardımlarında kolilere bozulmayacak nohut, fasulye, bulgur, pirinç ve makarna gibi kuru gıdalar koyabiliyorduk. Şimdi 'Serdivan Kart' sahibi vatandaşlarımız tüm marketlerden gıda ve temizlik üzerine limitleri dahilinde istedikleri gibi alışveriş yapabiliyorlar." diye konuştu.

"SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL ELİN GÖRMÜYOR"

Projenin temel hedefinin yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını rencide olmadan, kategorize edilmeden karşılamak olduğunu vurgulayan Alemdar, şunları kaydetti: "Yardım yaparken vatandaşlarımızın onurunu zedelemeden, kişisel olarak özel hayatına müdahil olmadan yardımın daha doğru olduğunu düşündük. Daha geleneksel ifade ile yardım bahsinde sağ elin verdiğini sol elin görmemesi ilkesi üzerinden hareket ettik. Bu projeyi geliştirmeden önce birçok belediyede inceleme yürüttük. Market veya poşetler ile insanların mahremine evine gitmenin doğru olmadığını düşündük. Bu proje ile vatandaşlarımız hiç kişilerle muhatap olmadan ihtiyacı ne ise onu temin edebiliyor. Siz elinizde bir takım gıdalarla insanlara yardım etmeye gidiyorsunuz fakat evdeki ihtiyacı bilmiyorsunuz. Daha önce yaşadığımız sıkıntılar bunlar. Bu anlamda bu proje vatandaşların neye ihtiyacı var ise onu almaları yönünde bir imkan da sağlamaktadır."

Uygulamadan faydalanan üç çocuk annesi S.K. ise eşini kaybettiğini, üç çocuğuna da kendisinin baktığını belirtti. Çalışamadığı için yardımlarla hayatlarını sürdürdüklerini anlatan S.K., "Belediyemizden Allah razı olsun. Verdikleri kartla dilediğimiz gibi alışverişimizi yapıyoruz. Çocuklarım alışverişe sevinerek gidiyor. İstediklerini alıyorlar. Eskiden yardım istemeye utana sıkıla gidiyordum. Şimdi kimsenin kapısını çalmıyoruz. Yardımları yapanlardan Allah razı olsun." dedi.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2722101/belediyeden-proje-zenginin-para-puani-yoksula-gidecek