Kutsal Topraklardan haber var...

Aynı zamanda Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı olan Dr. Rıdvan Karagöz, Kutsal Topraklardan gönderdiği mailde şu bilgileri aktardı:

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu için büyük bir sağlık ordusuyla hacı adaylarimiza hizmet ediyor.

Türk hacilarimiz Diyanet İşleri Başkanlığının Hac Organizasyonubünyesinde oluşturulan sağlık ekipleri sayesinde sağlık problemlerini sıkıntı yaşamadan halledebiliyor. Yaklaşık 150 hekimle veiçlerinde diş hekimi, disteknisyeni , eczacı , eczane kalfasi ,hemşire , sağlık memuru , hizmetli , röntgen Teknisyenleri gibi300 e yakın sağlık bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık ekibiyle bu yılda her sene olduğu gibi ülkeler arası hac organizasyonları icinde en başarılı organizasyon olma yolunda ilerliyor.

Hacı adaylarına kaldıkları otellerin altlarında olmak üzere sağlık Ocakları ile birlikte Medine ve mekke de olmak üzere iki adet hastane ile sağlık hizmeti sunuluyor. Hacilarimiz bu tam donanımlı sağlık hizmetlerinden ilaçların a kadar herhangi bir bedel ödemeden yararlanabiliyor.

Özellikle haccın farz ı olan Arafat için yine tam donanımlı bir sahra hastanesi kuruldu ve yine hacı adaylarimizin vazifelerini sağlık sihhatle yerlerine getirip , yuvalarına sağlık sihhatle dönemleri için hazırlıklar büyük bir titizlikle tamamlandi.

Mekke Sahra HastanesiBashekim Dr. Doğan Akdoğan ve Bashekim Yardimcisi Dr. Sinan Bahçacı tarafindanidare edilmekte olup ilimizden Prof. DrAli Savaş Cilli , Dr. Ridvan Karagöz, Dr. Levent Zeki Uyan ve Dr. Zeynep Polat bu kutsal görev için bu ekip icin de yer almaktadır.

Mekke deki sağlık merkezini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile sahbet etme fırsatı bulan hac organizasyonunda görev alan Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz Sayın Görmez'e ; " Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonunun başarısı konusunda çok memnun olduklarını , bu organizasyon içinde sağlık çalışanlarına tanınan haklardan dolayi mutlu olduklarını ve hacı adaylarımıza hizmet konusunda ellerinden geleni yapacaklarını"iletti.Başkan Görmez de " Sağlık çalışmalarında ki memnuniyetin farkında olduklarını ve bu konuda Türk Milleti adına şükranlarını sunduğunu " söyledi.Karşılıklı iyi temmenniler sonucu Sayın Görmez hastanenin diğer bölümlerini gezmek üzere ayrıldı.

Türk hacı adaylarimiz özellikle tüm gelen hacı adaylari içerisinde yaş ortalaması yüksek bir grupta yer alıyor.Bu sebeple özellikle Türkiye den antremansiz geldikleri için kas iskelet sistemi rahatsızlıkları sık görülüyor. Yine havaların ülkemize göre sıcak olmasi ve su içme aliskinliklarinin olmaması sebebiyle de solunum yolu enfeksiyonlari ile de çok sık karşılaşıyoruz.Bu iman kuvveti denen şey hakkaten varki tüm bu rahatsızlıklara rağmen tıkır tıkır ibadetlerini yerlerine getirecek gücü buluyorlar.

Son olarak hem tüm Türk Hacilarimizin hemde özellikle Sakaryalı hacilarimizin memlekete , sizlere bol bol selamları var. Hepsi kendilerinden önce memleketimizin selahiyetiiçin bolca dua ediyorlar. Bizler de inşallah Hacı adaylarimizla birlikte hacı olduktan sonra sağlık ve sihhatle onlarin yuvalarına kavusmalari na gayret etmeye devam edeceğiz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Ridvan KARAGOZ
SAKAHED(Sakarya Aile Hekimleri Derneği) Başkanı

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2722576/kutsal-topraklardan-haber-var