Akyazı'da üç etkinlik birden...

Kız Kuran kursu temeli atıldı

Yağmura rağmen katılımın yüksek olduğu törenlerde ilk olarak Kız Kuran Kursunun temeli atıldı.

İlçe Müftüsü İzzet Şener ve Kıraat Eğitim Derneği Onursal Başkanı Hüseyin Harputoğlu tarafından temeli atıldı.

Gezer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gezer'in yaptığı açıklamada; Kız Kuran Kursunun en kısa sürede tamamlanıp hizmete sokulacağını açıkladı.

Cami açılış töreni

Akyazı Kıraat Eğitim Derneğinin Onursal Başkanı Hüseyin Harputoğlu'nun önderliğinde İstanbullu hayırsever iş adamı Hakkı Kaan Biter tarafından 4 milyon lira harcama yapılarak yaptırılan Darül Kurra Camii'nin açılışı da bu etkinlikler kapsamında yapıldı.

Akyazı Kaymakam Vekili ve Hendek Kaymakamı Orhan Burhan Camii açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: ''Böylesine maneviyat yüklü bir günde Akyazılılarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bu önemli eserin yapılmasını sağlayanlarla 4 milyon lira gibi önemli bir masraf yaparak camii inşaatını tamamlayan değerli iş adamı Hakkı Kaan Biter'e teşekkür ediyorum''

Konuşmaların tamamlanmasının ardında da 4 milyon lira harcama yaparak camiinin yapımını sağlayan İstanbullu iş adamı Hakkı Kaan Biter'e Akyazı Kıraat Eğitim Derneği Onursal Başkanı Hüseyin Harputoğlu, Akyazı Belediyesi adına Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Aksakal ve İlçe Müftüsü İzzet Şener birer plaket vererek teşekkür ettiler.

Konuşmalar ve plaket takdiminden sonra da törene katılan protokol tarafından kurdele kesilmek suretiyle Darül Kurra Camisi ibadete açıldı.

İcazet töreni

Akyazı Kıraat Eğitim Derneği Onursal Başkanı ve Şeyh'ül Kurra Hüseyin Harputoğlu tarafından yetiştirilen ve Aşere, Takrib, Tayyibe eğitimi alan 18 Kurra Hafızın icazet merasime geçildi.

İstanbul Pendik Haseki Eğitim Görevlisi Aziz Çınar'ın başarıyla sunduğu düzenlenen icazet töreninde Akyazı Kıraat Eğitim Derneği adına Muhammet Nurullah Dindar, İlçe Müftüsü İzzet Şener, İl Müftü Vekili Yunus Acar, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Daire Başkanı Bünyamin Albayrak birer konuşma yaptılar ve emeği geçenlerle sabırla eğitim alan hafızları kutladılar.

İstanbul'dan Ali Derman, Metin Çakar ve Talip Akbal ve Bursa'dan gelen Hasan Akdağ Kuran-ı Kerimiokuyarak törene katılanları adeta mest ettiler.

Kurra Hafızlar terledi

Aşere, Takrib ve Tayyibe eğitimlerini tamamlayan 18 Kurra Hafız İcazet Belgesini alabilmek için Reisü'l Kurra Vekili Mustafa Demirkan'ın huzurunda okumalarını yaptılar.

Heyecanlı oldukları gözlenen Kurra Hafızlar sınıflarını geçerek icazet almaya hak kazandılar.

Sakarya'dan M.Furkan Işık, Yuşa Kamiloğlu, Numan Özdemir, M.Emin Yıldız, Abdülhalik Serdaroğlu ve Fatih Ateş, Mardin'den Hamza Atış, Resül Şoyben ve Ramazan Durul, Düzce'den Mahmut Kurban ve Cihat Olgun, İsbtanbul'dan Osman Aras ve Ömer Aras, Uşak'tan Ahmet Yüksel, Mersin'den A.İmran Karagücük, Rize'den M.Masum Özçelik, Malatya'dan M.Emin Aslan ve Afyon'dan Ahmet Şen olmak üzere toplamda 18 Kurra Hafız törene katılan protokol üyelerinden hem icazet belgelerini hem de kendilyeri için hazırlanmış olan hediye paketlerini aldılar.

Temel atma, açılış ve icazet törenlerinin tamamlanmasının ardından kılınan öğle namazına müteakip törenlere ev sahipliği yapan Akyazı Kıraat Eğitim Derneği tarafından hazırlanan yemek ikramı yapıldı.

Yemeklerini yiyen protokol ve misafirler Akyazı'dan ayrıldılar.

Üçü bir yerde diye tabir edilen törenlere Akyazı Kaymakam Vekili ve Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Akyazı Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Aksakal, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Daire Başkanı Bünyamin Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da hocası olduğu söylenen Mustafa Demirkan, Fatih Müftüsü Vahap Kapıcıoğlu, Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Hayrat Müftüsü Mustafa Kayış, Yomra Müftüsü Hayrettin kılıç, Sakarya İl Müftü Vekili Yunus Acar, eski Sakarya Müftüsü Ahmet Şark, Akyazılı ünlü hoca Mehmet Talu, Bursa Yenişehir Müftüsü Mehmet Şenokur, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Düzce, Bolu başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde görev yapmakta olan din görevlileri, Sakarya Üniversitesinde lisans eğitimi almakta olan Nijerya, Yemen ve Türki Devletlerden öğrenciler ile kalabalık bay ve bayan cemaat katıldı.

Alaattin ONUR

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2722796/akyazida-uc-etkinlik-birden