Abhaz çocuklar 23 Nisan mağduru

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkan Yardımcısı Selim Özen, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "TRT tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği etkinliklerine Abhazya Cumhuriyeti adına davet edilen 'Abaza Çocuk Halk Oyunları Grubu' tüm kamuoyunun bildiği üzere Gürcü lobisinin baskısı sonucu engellemeler ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Önce katılımcı ülkeler listesinden Abhazya Cumhuriyetinin adı Abhazya Özerk Cumhuriyeti-Gürcistan olarak değiştirilmiş, ardından gelen yoğun baskılara üzerine Abhazya, katılımcı ülkeler listesinden çıkarılmıştır. TRT'nin bu davranışı uluslararası hukuka aykırı olup, Abhazya devletinin varlığı ile ilgili olarak yetersiz ve bilgisiz bir tutum arz etmektedir. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan ve bu cumhuriyetin kurulmasında herkes kadar emeği ve katkısı olan Kuzey Kafkasyalı halkların varlığını görmezden gelme gibi bir durum arz etmektedir. Uzun zamandır bu günlerin heyecanını yaşayan kardeşlerimizin bu durumdan etkilenmemeleri için mevcut durum ve kriz aşılmamış olsa da Abhazya Cumhuriyeti ile görüşülüp Grup Abaza, Türkiye'ye davet edilmiştir. Büyüklerimiz bize, misafir ağırlamanın bizim için yemek yemek, su içmek gibi zorunluluk olduğunu öğretti. Bu sebeptendir ki Apsuvara Grubu dostluk grubu adına bu ülkeye gelecek olan kardeşlerimizin uğradığı haksızlığa karşı birlik ve beraberlik içinde kenetlenerek beraber yürüyerek destek vermek istiyoruz" dedi.

Özen açıklamasını şöyle tamamladı:

"Apsuvara Grubu olarak tüm kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizi, büyüklerimizin bize öğrettikleri doğrultusunda 23 Nisan günü saat: 13.30'da Akyazı Akbalık Köyü güreş sahasında görmek istiyoruz. Biz o gün yürümeyen ayaklarımızla orada kardeşlerimizle birlikte olacağız" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2723345/abhaz-cocuklar-23-nisan-magduru