Yeni bir depreme ne kadar hazırlıklıyız?

[b Bu soruların cevabına baktığımızda deprem şehri olan ilimiz hala depreme hazırlık noktasında istenilen noktada değil.


Gazete Medyabar'ın haberine göre 17 Ağustos 1999'da 03.02'de 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi'nin ardından 13 yıl geçti. Bu zaman zarfından yeni yerleşim yerleri hızla hayata geçerken hasarlı binaların kaldırılması ve risk altındaki çok katlı binalarla ilgili çok ağır davranıldı.

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremde resmi verilere göre 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi yaralandı, 285 bin konut ile 40 binden fazla iş yeri hasara uğradı. Sakarya'da depremden en fazla zarar gören il oldu.Oluşan Karaman, Camili ve Korucuk mahallesinde 8 bine yakın kalıcı konut yapıldı. Yeni Yerleşim Bölgesi olarak nitelendirilen bu bölge nüfus son yıllarda yapılan Deprem Yönetmeliği'ne uygun konutlarla 70 bine yaklaştı.

ÇALIŞMALAR YAVAŞ İLERLİYOR

Şehrin Yeni Yerleşim Bölgesi'ne taşınması planlanırken beklenen olmadı. Adapazarı kent merkezindeki ticari ve sosyal hayat tüm hızıyla devam ederken ticari ve sosyal hayatın canlandırılamadığı Yeni Yerleşim Bölgesi barınma yeri haline geldi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kent merkezine göre daha sağlam zemine sahip yeni yerleşim bölgesini cazibe bölgesi haline getirmek için Yenikent Park, Yenikent Kültür Merkezi ve Korucuk Park gibi sosyal donatılar inşa etti. Valilik ve resmi kurumları barındıran resmi daireler kampüs de yeni yerleşim bölgesine inşa edilmesine rağmen bölgede istenilen canlılık hala yok. Adapazarı merkezinde ise hayat tüm hızıyla devam ediyor. Yıkılması gereken binaların yanında risk altındaki çok katlı binalarda binlerce insan yaşamını sürdürüyor.

ÇOK KATLILAR BÜYÜK SORUN

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vali Büyük, depremle ilgili koordinasyon ve planlamaların ilgili kurumlar arasında yapıldığını belirtirken en önemli konun ise deprem öncesi yapılmış çok katlı binalar olduğunu dile getirdi. Depremin olumsuz izlerini yansıtan hasarlı binaların ortadan kaldırıldığını hatırlatan Vali Büyük, " Özellikle deprem sonrasında inşa edilen yapıları her yönüyle daha güvenli görmemiz mümkün. Sakarya'da orta hasarlı tespiti yapılan 300 kadar bina kalmıştır. Bunlarla ilgili hukuki süreç tamamlanıyor. Yerel yönetimlerimiz hasarlı olduğu tescillenen bu binaların yıkımını gerçekleştiriyor. Sakarya Üniversitesi İnşaat Bölümü'nün oluşturduğu ekip bu konuda gerekli incelemeleri yapıyor. 100 kadar binanın riskli olmadığı tespit edildi. Geriye kalanlar ise hasarlı ve yıkılacak " dedi.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ"

Vali Büyük, orta hasarlı binalardan ziyade kentsel dönüşüm projeleri üzerinde yoğunlaşmak gerektiğini aktararak, depremi yaşamış binaların kentsel dönüşüme tabi tutulması gerektiğini vurguladı. Bu binalar içinde yeni hukuki düzenlemelere ihtiyaç olduğunun vurgulayan Vali Büyük, "Deprem konusunda ilgili tüm kurumlar koordinasyon çalışması yaptı. Arama kurtarma ve afet anında yapılacak çalışmalar planlanmış durumda. Sakarya deprem gerçeği olan bir şehir. Kimse depremin ne zaman olacağının bilemez. Onun için Sakarya depreme karşı çok daha iyi hazırlanmalı. Kentsel dönüşüm bu kapsamda çok önemli." diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2723664/yeni-bir-depreme-ne-kadar-hazirlikliyiz