Hendek esnafının sorunlarına çözüm aradılar

Yoğun katılımın sağlandığı genel kurulaBüyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Belediye başkan vekili Şenay Sakal, Esnaf ve Sanatkarlar Birlik başkanı Hasan Alişan, Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü ile birlikte siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü başkanları, genel kurul üyeleri katıldılar. 12 maddelik gündemle toplanan genel kurulda gündemin tüm maddeleri oy birliği ile geçerken kooperatif başkanı Demirel, yaptığı konuşma sonrasında genel kurul üyelerince ayakta alkışlandı.

Divan başkanı Ali Yılmaz

Kongrenin divan başkanlığına Doğu Marmara Esnaf Kefalet Kooperatifleri bölge başkanı Ali Yılmaz yaparken divan üyeliklerini de Hendek şoförler odası başkanı Cemil Varlıca ve Hendek Berberler ve Kuaförler konfederasyonu üyesi Vahdet Çilek yaptı.
Gündem maddeleri oy birliği ile geçti

Divan teşekkülünün oluşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile açılan genel kurul gündemi, genel sekreterlikçe okunan gündem maddelerine geçildi. Gündemdeki tüm maddeler genel kurul üyelerince oy birliği ile kabul gördü.

Sanayimizin büyümesi zarurettir

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Hendek Küçük Sanayi Sitesi başkanı Cengiz Varlıca, başkanlığını yaptığı K.S.S kooperatifine bağlı esnafların işyeri azlığının olduğunu, yapılacak bir düzenleme ile sanayi sitesinin ihtiyaca cevap verebilecek kapasiteye çıkartılmasının zorunluluğuna dikkat çekerek; "her geçen gün gelişen ve büyüyen ilçemizde ilçe merkezindeki esnaf sanatkarlarımızı sanayi sitesine çekmemiz bir zarurettir. Bu aynı zamanda yaşanabilir ilçe olmamız adına da bir zorunluluktur"diyerek Büyükşehir Belediye başkanı Zeki Toçoğlu'ndan destek istedi.

Kongre gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından güven tazeleyen kooperatif başkanı Mehmet Demirel genel kurula bir teşekkür konuşması yaptı. Demirel, konuşmasına, şahsım ve temsil ettiğim yönetim kurulum adına hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum sözleriyle başladı.

27 milyon dağıttık hedefimiz 45 milyon lira

Demirel; "bizim asıl meselemiz plasman. Derdimiz büyük. Bu salon bugün baktığımızda full dolu ancak daha da kalabalık olmasını beklerdim. Ben ve ekibim bu ilçeye son üç yılda 27 milyon lira para dağıttık hem de çok cüzi bir faizle. Halk bankası tarihinde böyle bir kooperatif görmemiştir."Diyen Demirel Hendek Halk Bankası müdüresi Funda hanım başta olmak üzere tüm banka personelimize teşekkür ederim. Bizim en zor günlerimizde bize itibar ettiler, itimat ettiler, herkesin dosyası 15 gün beklerken Hendek esnaf Kefalet Kooperatifinin dosyaları gittiği gün onaylandı ve geri geldi.

% 4-5 faizle plasman dağıtıyoruz

Demirel, kooperatifin kısa zamanda dağıttığı plasmanlarda birlik başkanımız Hasan Alişan, divan başkanımız sayın Ali Yılmaz, sayın milletvekillerimizin katkıları çok, aslında en büyük katkı hükümetimizden çünkü bu paraları % 4-5 faizle bu hükümet verdi. Her şeye rağmen sıkıntımız yine büyük. Elimizde bulunan plasman anında ortaklarımıza veriliyor. Şoför esnafım aracını yenileyecek gelip benden para istiyor. Olmayan parayı ben nasıl vereyim? O zaman başkanım Ankara'ya bakanlığa gidecek bize plasman sağlayacak. Mehmet Demirel'de parayı verecek."Sözleri genel kurulca alkışlandı.

Benim arkamda durun sizi özel bankaların yüksek faizlerinden kurtarayım
Konuşmasına devam eden başkan Demirel,"benim bu yılki ve önümüzdeki süreç için düşündüklerim şu. Allah ömür verir ve nasip ederse, Hendek bu birlik ve beraberliğini kaybetmez ise ben bu ilçemin esnaf ve sanatkarına o özel bankaların yüksek faizlerinden kurtaracağıma söz veriyorum. Yeter ki bizim ortaklarımız benim esnafım benim arkamda durmasını bilsin"sözleri genel kurul üyelerince ayakta alkışlandı.

Bana güç verecek olan sizlersiniz

Ben gücümün ne olduğunu biliyorum diyen Demirel; "bana güç verecek olan sizlersiniz. Sizlerden aldığım güçle ben başkanlarımdan, siyasilerimizden bir şeyler isteyeceğim. Her esnaf bilsin ki başı dara düştüğünde kooperatiften 150 bin lira plasman sağlayacağım. Ben bunu yapmak için mücadele veriyorum."Diyen Demirel sözlerini genel kurulu Allah'a emanet ederek sonlandırdı.

Hendek esnaf Kefalet ve KrediKooperatifi kongresi mikrofona gelen Sakarya Esnaf odaları birlik başkanı Hasan Alişan veBüyükşehir Belediye başkanı Zeki Toçoğlu'nun yaptığı konuşmalarla sona erdi.

Salonu terk eden protokol ve üyeler hep birlikte objektiflere fotoğraf vermelerinin ardından ilçemizden ayrıldılar.

Ahmet Çileci

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2723795/hendek-esnafinin-sorunlarina-cozum-aradilar