Et Balık kapılarını açtı, kendini savundu

HASTALIKLI HAYVAN KESMEDİK

Et ve Balık Kurumunun faal durumda bulunan 5 et kesim kombinasından biri olan EBK Sakarya Kombinasında haklarında ortaya atılan iddialarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, EBK'nın kesinlikle hastalıklı hayvan kesmediğini ve hazırlanan iddianamede de böyle bir şeyin geçmediğini söyledi.
Et ve Balık Kurumu'nun özgeçmişinden bahseden Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş; "Tüketiciye hijyenik ortamda ürettiği et ve et ürünlerini uygun fiyatta ve uygun ortamda satması amacıyla kurulmuş bir kurumuz. Yıllarca bunu en iyi şekilde gerçekleştirdik. Şu anda bu kalitede ve uygun fiyatta et satan bir kuruluş yok" dedi.

AYAKLARI KIRILAN HAYVANLAR

Sakarya'ya bağlı Lüleburgaz Deposunda konuşlanan hayvanların Sakarya Et Kombinasında kesildiğini belirten Ulubaş, "Bu işletmeye Ocak ve Haziran arası 16 bin 695 büyükbaş hayvan girişi oldu. Bu hayvanların bazılarının zamanla çeşitli nedenlerden dolayı ayakları kırıldı.Bu hayvanları mecburi kesim yapmamız gerekiyordu. Ayakları kırılan bu hayvanlar özel sektöre ait olan ek işletmede kesildi. Yani özetle hastalıklı olmayan ama ayakları kırılan, vuruşmadan dolayı yaralanan 312 tane hayvan mecburi olarak kesildi. Bu 312 hayvandan 55 ton civarında et üretildi. Kesime giden hayvanlar kesinlikle hastalıklı değildi. Sadece ayağı kırılan hayvanlardı" diye konuştu.
Ulubaş, "Geçtiğimiz aylarda Savcılığa EBK ile ilgili bir ihbar yapıldı ve sonrasında bazı iddialar ortaya atılarak soruşturma başlatıldı. Soruşturma içerisinde teknik takibe yapıldı. Biz savcılığın bu soruşturmasını memnuniyetle karşıladık. Teftiş Kuruluna soruşturma aşamasında her türlü belgeyi sunduk. Sakarya Kombinası ile ilgili tüm bilgiler savcılığın elindedir. Şu anda bir iddianame var. Şu anda sürecin hukuki boyutundan dolayı yorum yapmak yanlış olur ancak savcılığın hazırladığı iddianamenin hiçbir yerinde EBK'nın standart dışı, hastalıklı et sattığı ile ilgili bir kelime yok. Yalnız bizim etlerimizin EBK'nın özel sektöre kestirdiği etlerin çalındığı ve değiştirildiği iddianame de var" diye konuştu.

ÖZEL SEKTÖRE KESTİRİLİYOR

Ulubaş, özel sektöre ait 24 kesimhanelerinin olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıl 160 bin baş hayvan kestik. Bu sene ilk 7 ay 70 bin baş hayvan kestik ve yıl sonu 140 bini bulacak. Bunun hepsini kendi işletmemizde kesmemiz mümkün değil. Bunun için özel sektör ile sözleşme imzalayarak bazı hayvanlarımızı dışarıda kestiriyoruz. Dışarıda ve burada kesilen hayvanlar bizim TIR'larımız ile Sakarya'ya getirilir. Buraya geldiği zaman 3 kişilik komisyon gövde gövde kontrol edilir. Standarda uymayan et varsa tespit eder ve gereğini yaparlar. Bizim tüm adımlarımız gerekli yönetmelikler dahilinde yapılır. Özel sektörde kestirdiğimiz hayvanlar buraya girerken mutlaka adım adım kontrol edilir. Depoya bir gram sağlıksız etin girmesi mümkün değil. Biz hizmet etmek için kurulmuş bir kuruluşuz. Bunun aksi bir durumda bulunmamız mümkün olamaz."

36 GÖVDE ET İMHA EDİLDİ

Hayvan Haklarından dolayı mecburi kesime giden hayvanları dışında ki tüm kesimlerin Sakarya Kombinasında yapıldığını belirten Ulubaş,"Ayağı kırılan 312 hayvandan 36 gövde et veterinerler tarafından standart dışı bulunmuş. Bu gövdeler de tutanaklar dahilinde toplam 5 bin 902 kilogram olmak üzere imha edilmiş. EBKkendi satış mağazalarından diğer yerlere sağlıksız et vermemiştir. Mahkemede de böyle bir iddia yoktur. EBK Sakarya İşletmesinde 15 kişi tutuklandı denildi. Et ve Balık Kurumu çalışanlarından Sakarya'dan müdür, yardımcısı ve alım şefi tutuklandı ve bir de Ticaret Daire Başkanımız tutuklandı. Bu arkadaşlarımızı açığa aldık. Özel sektörle ilgili iddianamede olduğundan dolayı ileri de doğabilecek zararlarımızı düşünerek mahkemeye müdahil olarak müracaat ettik" dedi.

ETLERİN PARALARI TAHSİL EDİLECEK

Ulubaş son olarak şunları söyledi: "Eğer bir suç işleyen, böyle olay oluşmuşsa çalınan etlerimizin paralarını mahkeme sonucunda tahsil edeceğiz. İdari bütün işlemler yapılmıştır. Ben kamuoyunda birinci ağızdan bunları söyledim. Bu kurum bu süreç içerisinde olmasa idi; şu anda et fiyatları bu seviyede olmazdı. Bir kuruş kar etmeden satış yapıyoruz. Et ve Balık Kurumu, devletin bir kurumudur, tüketicinin ve üreticinin yanındadır. Bize, ürünlerimize hiçbir şekilde endişe duymadan güvensinler ve tüketimi arzu ettikleri mağazadan yapsınlar."
Genel Müdür Ulubaş daha sonra EBK Sakarya Kombinasında ki tüm aşamaları basın mensuplarına gezdirerek çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2727095/et-balik-kapilarini-acti-kendini-savundu