İsrail askerleri canlı yayında öldürdü

Canlı yayında Filistinli bir protestocu İsrail askerleri tarafından vuruldu.

Vurulan protestocu ambulansa bindirildi ancak İsrail askerleri ambulansın hastayı götürmesine izin vermediler.

Vurulma anıDHA Muhabiri İrfan Sapmaz tarafından canlı yayında görüntülendi.

İsrail askerleri, Beytullahim, Ramallah ve El-Bira kentlerinin girişlerinde, El-Halil kenti güneyindeki Arrub Filistinli mülteci kampında, Kudüs ile Ramallah arasındaki Kalendiya kontrol noktasında, Ramallah'ın batısındaki Belin, Nalin ve Nebi Salih, Nablus yakınlarındaki Kefr Kadum ve Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Katanna beldelerindeki gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Filistinli gençler ise askerlere taş, molotof kokteyl ve lastik yakarak karşılık verdi.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde biri gerçek, 9'u plastik mermiyle olmak üzere 10 Filistinlinin yaralandığı, 13'ünün göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

KUDÜS'TE CUMA NAMAZI SONRASINDA GÖSTERİ

İsrail polisi Kudüs'te cuma namazı sonrası protesto gösterisi düzenleyen cemaate biber gazlı sprey sıkarak fiziksel müdahalede bulundu.

Kudüslüler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü ?İsrail'in başkenti? olarak tanıyan kararını protesto etmek için gösteri düzenliyor.

Göstericiler, Mescid-i Aksa'da kılınan Cuma namazının ardından Filistin, Malezya, Cezayir ve Türkiye bayrakları açarak tekbir ve sloganlar eşliğinde surlarla çevrili kadim şehrin Şam Kapısı'na doğru yürüye geçti.

Kudüs sokaklarına ve giriş kapısına demir barikatlar kuran İsrail polisi, kalabalığın Şam Kapısı'na ulaşmasına izin vermedi.

Göstericileri bölerek dağıtmaya çalışan polis, bazı kişilerin gözlerine biber gazlı sprey sıkarak göz altına almaya çalıştı.Şam Kapısı'nda toplanmayı başaran Filistinlileri ise polis zor kullanarak dağıttı.Ara sokaklara dağılan Filistinlilerle İsrail polisi arasındaki gerginlik sürüyor.Kudüs sokaklarında çok sayıda İsrail polisi konuşlanmış durumda. Atlı polisler de yaya polislere destek için hazır bekletiliyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2728015/israil-askerleri-canli-yayinda-oldurdu