FETÖ/PDY DAVASI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürüne hapis cezası

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "silahlı terör örgütünün propagandasına yapmak" suçlamasıyla dava açılan sanık hakim karşısına çıktı.

Sakarya4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık eski Pamukova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Dinçer G., avukatı ve yakınları katıldı.

Kimlik tespitlerinin yapılması veSakaryaCumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamelerin özetinin okunmasının ardından söz verilen sanık , Bank Asya'daki hesabını 2010 yılında açtığını kaydetti.

Çocuğunun okul taksidi ve diğer ödemeleri bu bankadan yaptığını belirten sanık, "Hesaba 17-25 Aralık'tan sonra talimatla para yatırılmamıştır, olağan ödemler devam etmiştir." dedi.

Girgin, savunmasında Zaman Gazetesi aboneliğine de değinerek, "Oğlum sınavlara hazırlanıyordu, deneme sınavı verdiği için Zaman Gazetesi'ne abone oldum. Ayrıca dershaneden de tavsiye ediyorlardı gazeteyi almamız için çünkü deneme sınavlarını toplu yapıyorlardı." diye konuştu.

İşi gereği ihtiyaç sahiplerinin evine gittiğini, bu yapının evlerine gitmediğini ifade eden Dinçer G., "Toplantı amaçlı terör örgütünün sohbetlerine katılmadım. Sosyal medyada terör örgütünü övücü hiçbir paylaşım yapmadım. Kendime ait sosyal medya paylaşımlarını biliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." şeklinde konuştu.

Sanığın avukatı da müvekkilinin samimi itiraflarda bulunduğunu, savunmasına katıldığını, beraatını talep ettiklerini, mahkeme heyetinin aksi takdirde olması durumunda etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık G.'in "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "silahlı terör örgütünün propagandasına yapmak" suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Sanığın avukatları, cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmadıklarını ve müvekkillerinin beraatını istedi.

Son sözü sorulan sanık , avukatlarının savunmalarına katıldığını dile getirerek, beraatını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın "silahlı terör örgütünün propagandasına yapmak" suçundan beraatına, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan ise 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanığı, tutuklu bulunduğu süre ve ceza miktarını göz önüne alınarak adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliye etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2728026/fetopdy-davasi-sosyal-yardimlasma-ve-dayanisma-vakfi-mudurune-hapis-cezasi