Hendek Bel-İş'ten köylerde kurs atağı

Hendek Belediyesi bünyesinde kurulan Bel-İş Meslek Edindirme Bürosu Genel Müdürü Ahmet Sarıoğlu'nun ilçe genelinde vasıfsız vatandaşlara verdiği kurslar neticesinde her bireyin bileğine altın bilezik takıyor. Her bireyi iş ve ekmek sahibi yapması tüm vatandaşlar tarafından takdir görüyor.
Sakarya İş-Kur Müdürlüğü ile sanayi bölgelerinin ihtiyaç duydukları kalifiye personeli yetiştirmenin yanı sıra Hendek köylerinde ikamet eden çok sayıda kadına da sığır bakıcılığı ve süt üretimi konularında da eğitim vermek suretiyle ekonomik kalkınmalarına destek sağladı.
Sakarya İş-Kur, Hendek İlçe Tarım Müdürlüğü, Hendek Halk Eğitim Müdürlüğü ve Hendek Bel-İş Müdürlüğü ortaklaşa yaptıkları projeler neticesinde ilçe sınırları içersinde mesleksiz, niteliksiz eleman kalmayınca rotayı köylere çevirdiler.
Hendek Bel-İş Genel Müdürü Ahmet Sarıoğlu'ndan edinilen bilgilere göre şu ana kadar Yeşilyurt, Aşağı Çalıca, Yukarı Çalıca, Karatoprak, Kazimiye, Hallaç ve Akarca köylerinde sığır besiciliği ve süt üretimi konularında kurslar açıldı. Sarıoğlu, her bir kursa 25 kişinin katıldığını, kurslara katılan vatandaşların günlük olarak 20 TL ücret aldıklarını, günde 5 saat olmak üzere verilen kursların toplamda 20 iş günü ve 100 saatle sınırlı olduğunu ifade etti.
Şu ana kadar yaklaşık 200 bayana kurs verdiklerinin altını çizen Bel-İş Genel Müdürü Ahmet Sarıoğlu, çalışmaların bununla sınırlı olmadığını değişik meslek dallarında kurslar düzenlediklerini ve kursların okuma yazma bilen ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan her vatandaşa açık olduğunu belirtti.
Sarıoğlu, yoğun kar yağışının görüldüğü Hendek ilçesinin en uzak köylerinden olan Dikmen Köyü vatandaşlarına da bu tür kursları vermek istediklerini ancak ağır kış şartları dolayısıyla Dikmen mevkiine çıkamadıklarını ifade etti. Sarıoğlu, " işte bugün havaların da açmasını fırsat bilerek ilçe tarım müdürümüz Sayın Temel Ata ile birlikte Dikmen Köyü muhtarımızı önceden bilgilendirdik. Bu akşam da köy konağında vatandaşlarımızla buluşarak konuyu detaylı bir şekilde vatandaşlarımıza anlattık. Kurslara katılımlarda yoğunluk yaşıyoruz. Ancak düzenlemiş olduğumuz kurslar 25 kişi ile sınırlı. Bunun haricinde de kurslara katılmak isteyen vatandaşlarımızın katılmalarında bir sakınca yok ancak 25 kişinin haricinde katılan vatandaşlarımıza ücret ödememiz söz konusu değil." diyerek kurslar hakkında detaylı bilgiler aktardı. Dikmen Köyü'nü ziyaret eden heyet, köy kadınlarına gerekli bilgilendirme ve kurslara katılacak kişilerin isimlerinin belirlenmesinin ardından köyden ayrıldı. AHMET ÇİLECİ / HENDEK

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2728639/hendek-bel-isten-koylerde-kurs-atagi