Tuna Tan'a TDK'dan teşekkür belgesi!

Sakarya'da bulunan işletmeci Tuna Tan Sakarya'da yetişen ve Sakarya'nın markası haline gelen kabaktan lahmacun ve baklava yaptı. Ardından da , ürettiği baklavaya "Kabaklava"lahmacun'a da"Kabakmacun" adını vererek isimtescilini yaptı.
Türk Dil Kurumuna daSakaryalı işletmeciye Sakarya'ya özgü iki üründen dolayı teşekkür belgesi vermeye karar verdi. Dün akşamAdapazarı'nda düzenlenen törene Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Ayşe Melek Özyetkin, SakaryaValisi Mustafa Büyük, katıldı
Törende konuşma yapanProf. Dr. Özyetgin, ülkemizde bir çok girişimcinin ticari kaygılardan dolayı ürünlerine yabancı isimler verdiğini belirterek ' Tuna tan bu dönemde geliştirdigi ürünlere Türk isimleri vererek duyarlılığını göstermiştir. Hem yemek kültürümüze iki çok güzel damak tadı hemde bu ürünlerini Türkçe adlandırarak Türk diline güzel ve cakılda kalıcı iki özel sözcük kazandırdılar.'Dedi
TDK Başkan Yardımcısı Özyetgin,TDK olarak yabancı isimlerle mücadele edemediklerini de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
''2004 yılından beri TDK olarak bu hassasiyeti gösteren kurum ve kuruluşlara ödül veriyoruz. Dil Kurumu olarak yabancı isimlerle ilgili mücadelemizde pek bir yetkimiz yok. Ne yazık ki müdahale edemiyoruz. Ama TDK olarak Türkçe'nin gelişmesi için gayretli çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda bize destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz."
Vali Mustafa Büyük de ürünlerine türk isimleri veren firmalara teşekkür ederek ' Bu tür işletmeleri tebrik ediyorum. Çok önemli bir görevi fedakarca yaptıklarını biliyorum.' Dedi.
Daha sonra TDK Başkan Yardımcısı Özyetgin ve Vali Büyük, iş adamı Tuna Tan'a Türkçe'ye katkısı ve gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür belgesi verdi.

Haberin Videosu

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2730666/tuna-tana-tdkdan-tesekkur-belgesi