Boğaziçi'nin kimyacı sihirbazı Sakaryalı çıktı

hürriyet.com'dan Esra Ülkar'ın haberine göre, "Bir anda yok olan renkli toplar, nereden çıkacağı belli olmayan iskambil kağıtları, yanan güller... İskambil kağıtlarıylakimyanotları arasında geçen bir zaman. Birçok üniversite adayının hayali olan, Türkiye'nin en köklü okullarındanBoğaziçi Üniversitesi'ndeyiz. Kimya bölümünde okuyup, kimya mühendisliğinde de çift anadal yapan üçüncü sınıf öğrencisiÇağatay Yılmazoğluaynı zamanda birsihirbaz. 2017'de İstanbul Uluslararası Sihirbazlık Festivali'nde birinci, Slovenya'da düzenlenen sihirbazlık yarışması Magibor'da dördüncü oldu. Şimdi ise martta Bulgaristan'da yapılacak uluslararası bir yarışmaya hazırlanıyor. "Kimya benim için bir aşk" diyen Yılmazoğlu, ama geçimini sağlayabilirse ileride sihirbazlık yapmak istiyor. Gelecek planları arasında, "Bence okulun en görkemli yapısı" dediği fen-edebiyat fakültesi binasını yok edeceği bir gösteri de var. Boğaziçili sihirbazla konuştuk.

'10 YAŞINDA BAŞLADIM'

Çağatay'ın sihirbazlık merakı, 12 yıl önce izlediği Cem Yılmaz'ın Hokkabaz filmiyle başlıyor. Ufak ufak numaralar yaparak girdiği sihirbazlık kariyerini zamanla geliştiriyor. Bu süreci, "Filmi izledikten sonra çevremdekilere küçük sihirbazlık numaraları yapmaya başladım" diyerek anlatıyor:
"10 yaşında başladım. Sihirbazlık hayatımın parçası haline gelmesini istediğim bir sanat dalı oldu. İlk etapta kendi malzemelerimi yaptım, sonrasında da malzeme satın alarak gösteriler düzenlemeye başladım. Resim ve drama eğitimi aldığım için sihirbazlığı bir sanat dalıyla birleştirebileceğimi düşündüm. Manipülasyon dalını tercih ettim. Sakarya ve Türkiye'deki birçok büyük otelde gösteriler gerçekleştirdim."

Okulda yaptığı gösterilerde başta zorlandığını belirten genç sihirbaz, "İlk zamanlar çok üzerine düşmediğim ve pratik yapmadığım için birçok kişi oyunun sırrını görebiliyordu. İlk etapta çok dalga geçildi benimle. Gösterilerim küçümsendi. Bunlardan ders çıkardım. Her aldığım malzemeyi ayna karşısında günde 3-4 saat çalıştım. Daha sonra da küçük sunumlarla büyük oyunlar ortaya çıkarmaya başladım" diyor.

'AİLEM DE DESTEKLİYOR'

Sakarya Anadolu Lisesi öğrencisiyken Bilim Olimpiyatları'na katılıyor. Kimyaya olan ilgisinin de bu sırada arttığını fark ediyor. İlk tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanıyor. Ailesi, sihirbazlık yolculuğunu destekliyor, ancak derslerini ihmal etmesinden de korkuyor. Çağatay, "Sihirbazlığa merak sardığımda dördüncü sınıftaydım. Ailem ilk bir-iki yıl çok fazla problem yaratmadı. Ama altıncı sınıfta, bir süre yasakladıklarını, annemin yastığımın altında sakladığım kartlarımı bulduğunu hatırlıyorum. Lisedeyken TRT'de bir programa danışmanlık yaptım. Ondan sonra ailem de bu işe sempati duymaya başladı. Şu anda destekliyorlar" diye konuşuyor.

Kimya bölümünde okuyan Çağatay Yılmazoğlu, kimya mühendisliğinde çift anadal yapıyor. Sihirbazlık çalışmalarına ise ara vermiyor. Sihirle kimya arasındaki bağlantıyı, "Üstad Zati Sungur'un da söylediği gibi sihirbazlık pozitif bilimlerden, kimya, fizik, biyoloji gibi bilimlerden hatta marangozluktan etkilenen bir sanat dalı. "Örneğin, sihirbazlık oyununda suyu dondurmanız için kimyadan; 'insanı ikiye bölme' oyununda marangozluktan, birçok mekanik işlerde fizikten yararlanmanız gerekiyor" diyerek anlatıyor.

hürriyet.com

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2730679/bogazicinin-kimyaci-sihirbazi-sakaryali-cikti