Sakarya AKOM nerede?

Her ay bir ilçede yapılan, Sakarya afet koordinasyon toplantısının haberleşme ağırlıklı toplantısı Hendek Belediyesi'nin ev sahipliğinde Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıyavalilik başta olmak üzere Sivil Savunma, İtfaiye, Devlet Demir Yolları, Kızılay, Adasu, Emniyet, Sakarya TRAC, HAKUT temsilcileri ile ilçe belediye temsilcilerikatıldılar.

ToplantıyakatılanSakaryaİtfaiye Dairesi Başkanı, AKOM Başkan Yardımcısı ÖmerTuran, kısa bir teşekkür konuşması yaparak programı nedeniyle toplantıdan ayrıldı.

Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Ahmet Yaşartürk, katılımcılara Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin ilçe dışında olduğunu bu nedenle toplantıya katılamadığını ifade ederek selamlarını iletip hoş geldiniz dedi.

Kurumları temsilen katılan kurum yetkililerinin ortak bir paydada buluştukları tek konu Sakarya'da bir " İl Afet Durum Müdürlüğünün" olmamasından kaynaklanankurumlar arası koordiyonsuzluk oldu.

Sakarya Emniyet MüdürlüğüMuhabere Şube Müdürü Nahit Sağlam yaptığı konuşmada bir yıldır yapılagelen toplantılarda nihai hedefe varılamadığını bununda kurumlararası kaosa yol açtığını, yasal prosüdürlerin çok iyi incelenmesi gerektiğini vebir an önce çözüme kavuşturulmasının ehemniyetine dikkat çekti.

Telekom temsilcisi Çağatay Tekelli, kurumun imkanlarının neler olduğunu anlatarak haberleşmenin önemine dikkat çekti. Kurumlarının olağanüstü durumlarda seyyar santraller ile bir saat içersindekurabileceğini ancak bununla300dolayında aboneyi görüştürebileceklerini ifadelerde bulundu. Çağatay Tekelli, kurumlararası koordinasyonlarda yetki karmaşasının yaşandığını vurgu yaparak, "burada en büyük görev Sakarya valiliğimize düşmektedir. İlde bulunan kurumların depreme dayanıklılıklarının hangi boyutta olduğunun sorgulanmasını isteyerek, " bunların ortaya konulmasını istedi. Tekelli, "ne kadar iyi alt yapınız olsa bile büyük çaplı bir depremdezarar görmesi ve haberleşmenin kaybolması kaçınılmazdır. Bu nedenle haberleşme konusunda alternatif projelere ihtiyacımız var" dedi.

Kendi kendimizi aldatıyoruz

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Sakarya valiliğiİl Afet Acil Durum müdürlüğü Deprem ve Müdahale Şube Müdürü Hasan Tanrıkulu, her katılımcının bildiği ancak kimsenin sesli dile getiremediğikonuları yüksek sesle dillendirerek yapılanların kendimizi aldatmaktan öteye gitmediğini, hala Sakarya 'da il afetbiriminin neresi olduğunu sorgulayarak başladı.

Tanrıkulu, "buradaki misafirlerimize sormak istiyorum. Afet koordinasyon Merkezi Sakarya'da nerede? Ben 13 aydır Sakarya'dayım. Hala Sakarya'mızda Afet Koordinasyon Merkezimiz yok. Var olan belediyenin ortaya koyduğu AKOM. Sedaşın kriz merkezi,112 nin kriz merkezi şeklinde var. Bunlar olması gerekenler ama bunları diğer kurumlarla koordine edecek afet koordinasyon merkezi yok. Olması lazım. 99 depremini yaşayan ilimizde böyle bir birimin olmaması mümkün değil." Diyerek yapılan yanlışları yüksek sesle dile getirdi.

Dört dörtlük değiliz yanlışı düzeltmek gerekir

Tanrıkulu, "yapılan yanlışlıkları dile getirmek istiyorum. Vali olsun belediye başkanı olsun sunum yapılırken geneldeher şey dört dörtlükmüş gibi her şey gösteriliyor. Halbuki uygulamada ve gerçekte dört dörtlük değiliz aksine dörtte birlik bir başarı söz konusu. Bunlardan vazgeçmediğimiz sürece hep kendimizi kandırırz. Bugün, 99 depreminin bir benzerini yaşadığımızdanerede toplanacağımızı bir bilen var mı? Bunu ne vatandaş biliyor ne belediye başkanı ne vali biliyor, bilmiyorlar. Bilen de yok...

Sakarya bunu haketmiyor

Merkezin kurulması için kaynağın geldiğini belirten Tanrıkulu, "o yüzden bizdedik ki afet koordinasyon merkezi yapılana kadarboş durmamak adınaCoğrafi bilgi sistemle başlayalım. İlin envarterini çıkartalım. Harita çıkartalım ve bu konuyla ilgili olarak diğer illerle iletişime geçelim, o illere giderek onlardan neler yaptıklarını görelim envarter alalım. Ama bir baktık ki onlarda da bir koordinasyonsuzluk söz konusu. Bir il farklıdiğer il farklı bir program kullanıyor dolayısıyla sistemlerimiz entegre olamıyor. Baktık ki olmuyor döndük başkanlığımıza, afet acil başkanlığına. Baktık haberleşme programlarına binlerce dolar ödenmiş. Aynı hataları bizim ilimizde de yapıyoruz. Dedik ki bir programda birlik olalım. Ve ilin tek bir sörvür'ünealalım.Bu programı kullanalım.Bunları sunum olarak anlattık. Bununla ilgili valimizin emirlerini bekliyoruz" dedi.

Valimizi, büyükşehir belediye başkanımızı ve belediye başkanlarımızı bu gruba dahil etmeliyiz

Toplantıda söz alan HAKUT başkanı Harun Kaynak yaptığı konuşmada yapılan çalışmaların artık söylemlerden çıkmasını eyleme dönüşmesini isteyerek; " bu gün teknoloji devi japonyada yaşanan deprem sonrası haberleşme kesintiye uğramıştır. Ama telsiz haberleşmesinde bir sıkıntı yok. Bu gün japonyada intihar gönüllüleri ülkeleri adına santralde görev yapıyorlar. Biz Türk vatandaşları daha üstün bir milletiz. Sadece ateşlemek lazım.

Dediğiniz gibi bundan sonraki ara toplantı ve rutin toplantı nasıl olursa olsun bizlerin başındaki idarecileri oraya toplayın bizlerde oraya gelelim.Son sözü söyleyecek olan idarecilerimiz olan belediye başkanlarımız, büyükşehir belediye başkanlarımız, valimizi de bu grubun içine çekmeliyiz. " diyerek görüşlerini ifade etti ve katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Heyette yer alan yetkililer gördükleri imkanlarınbir çok büyükşehirlerde olmadığını konuya duyarlılıkla yaklaşan ve pratikte uygulayarak önderlik eden Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'yi bir kez daha tebrik ediyoruz inşallah diğer belediyelerimize bir örnek olur" diye konuştular.

Sakarya TRAC olarak biz depreme hazırlıklıyız

Konuşmaların ardından Sakarya TRAC (Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti) derneği ziyaret edildi ve yeni seyyar role ve haberleşme aracı tanıtıldı.Dernek başkanı Ahmet Çileci yetkililere yaptığı sunumda; " hendek belediye başkanı sayın Ali İnci tarafından derneğimize hibe edilen aracahaberleşme sistemlerimizi montaj ettirdik. Aracımızda 2 adet VHF, bir adet UHF cihazımız mevcut. Aynı zamanda bilgisayar destekli EKO LİNK bağlantısı ile dünya genelinde görüşme imkanına sahibiz. Özel aracı olan ve A tipi amatör telsiz belgesi olan arkadaşlarımız daaraçlarını seyyar role olarak dizayn etmişlerdir. Elimizdeki bu tür teknolojik imkanlar sayesindeSakarya TRAC derneği olarak olabilecek afet durumlarında telsiz haberleşmesini kesintisiz sağalayabiliyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayan başkanımıza derneğimiz adına müteşekkiriz" diye konuştu.

Brifingin ardından Bayraktepe tesislerine geçildi ve misafir katılımcılara öğlen yemeği ikram edildi İçilen çayların ardından toplantı sona erdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2731064/sakarya-akom-nerede