Sigarayla mücadelede önemli rakamlar

İlimizde bulunan 5 adet Sigara Bırakma Polikliniği sayısı Akyazı Devlet Hastanesi'nde açılacak olan Poliklinikle birlikte 6'ya çıkmış olacak. Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi, KETEM, Yenikent Devlet Hastanesi ve Pamukova Devlet Hastanelerinde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine önümüzdeki aylarda Akyazı Devlet Hastanesi'nde açılacak olan Poliklinik de eklenince Sakarya?da ki poliklinik sayısı 6'ya çıkmış olacak.

Randevu sistemi ile çalışan Polikliniklerde hasta, doktor ve psikologlar tarafından karşılanıyor. Gerekli formlar ve testler yapıldıktan sonra hastanın sonuçları Ankara?ya genel merkeze gönderiliyor. Burada yapılan incelemelerin ardından hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağı ve ilaçları ismine gönderiliyor. Tedaviye başlayan hasta belli periyotlarla kontrol için yeniden polikliniklere geliyor.
Birçok ilde yetersiz olan Poliklinik sayısı yüzünden bazen hastalara yalar sonrasına randevu verilebildiği öğrenilirken Sakarya?da randevu için en fazla 1-2 hafta bekleniyor. Poliklinik sayısının artması ile sigara tiryakisi hastalara daha yakın tarihlerde randevu verilebilecek.
"İlimizde faaliyette bulunan 5 Sigara Bırakma Polikliniği faaliyete geçtiğinden beri 16 bin 324 kişinin müracaatını kabul etti" diyen İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, "2011 yılı içinde 9 bin 377 hastamız muayene edildi. 3 bin 711 hastanın kontrolü yapıldı. Bu yıl içinde farmakolojik tedaviye başlayan hasta sayısı 6 bin 41. Danışmanlık hizmeti alan hasta sayımız ise 5 bin 152." dedi.

Hekim desteği almadan tek başına ilaç kullanımının başarısızlıkla sonuçlanabildiğini kaydeden Bektaş bu nedenle Sigara Bırakma Polikliniklerinin çok önemli olduğunu kaydetti. Bektaş, "Sigarayı bırakma sürecinde hastalarla haftalık görüşmeler yapılıyor. Yüz yüze ve telefonda sürekli olarak bilgi ve destek veriliyor, kişi motive ediliyor. Psikolojik ve psikiyatrik değerlendirmeler yapılıyor. Ekip halinde çalışan sigara bırakma polikliniklerinin başarı oranları çok yüksek" diye konuştu.

Bektaş, "Sigara içenlerin yüzde 70?i hayatlarının bir döneminde sigarayı bırakmayı düşünüyor, yüzde 30?u her yıl deniyor ve bırakıyor. Yüzde 10?u kendi kendine destek almadan bunu başarıyor. Sigara bırakma polikliniklerinde bırakma oranları kişinin uyumuna bağlı olarak yüzde 40?lara kadar ulaşıyor" şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakma polikliniklerinde hekimlerin ve bırakmak isteyenlerin tüm çabalarına karşın, tekrar sigaraya başlama riskinin her zaman bulunduğuna dikkat çeken Bektaş, "Bu nedenle hep geri dönüşü yaratan sebeplerin üzerinde durmak gerekiyor. Sigaraya tekrar başlamaya neden olacak davranışlar inceleniyor. Sigarayı bırakmak amacıyla tedavi gören kişiler, ilk ay yoğun tedavi programını takiben daha sonra ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir ve yıllık kontrollerle izleniyor. Eğer bir yıl sigara içmemeyi başarabildiyse, kişinin sigarayı bıraktığı düşünülüyor" dedi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2731744/sigarayla-mucadelede-onemli-rakamlar