Kurtulmuş Karasu'da esti gürledi

Ülkeyi CHP ile korkutuyorlar

Demokrat Parti'den bu yana ülkede milliyetçi ve muhafazakar partilerin iktidar olduğunu, bu arada da söylemlerini halkın diline en yakın tutan sol görüşlü lider olan Ecevit'in hükümet olma şansını elde ettiğini söyleyen Numan Kurtulmuş Karasu da yoğun bir kalabalığa hitap etti. Birinci Has Parti Olağan Kongresi'ne katılmak için gelen Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş çok sert ifadeler kullandı. Sağ partilerin yıllardan bu yana halkı CHP ile korkutarak iktidarda kaldığını söyleyen Kurtulmuş, "CHP ülkede tek başına seçime girse yüzde 25 ten fazla oy alamaz. Kimse kimseyi kandırmasın? dedi.

Ülkede darbe olabilir

Türkiye'nin darbelerden kurtulduğu yönündeki görüşün kendileri tarafından benimsenmediğini de söyleyen Kurtulmuş, "Görüntüde her şey güzel. Başbakan YAŞ'ta komutanların arasında oturuyor, Milli Güvenlik Toplantılarında Cumhurbaşkanımız askerle sivilleri karma oturtuyor. Ama halen Milli Güvenlik Kurulu diye bir kurul var. Bu kurul Anayasal bir kurum. Yani istediği zaman Bakanlar Kurulundan üstte yer alabiliyor. Bu kurul bir gün Bakanlar Kurulu?nu feshedebilir. Yani Bakanlar Kurulunun üstünde bir kurum. Bu kurum kaldırılmalı ve Genel Kurmay Başkanlığı da Milli Savunma Bakanlığına bağlanmalıdır. Aksi halde Genel Kurmay hükümetlerin üstünde yer alır. Özal askeri kıtayı şortla selamladığında da herkes ülkede darbe ihtimalinin ortadan kalktığını söylemişti. Ancak bundan sonra da 28 Şubat yaşandı ve postmodern darbeye tanıklık ettik" dedi.

Üretimi engelliyorlar

Mevcut iktidarın muktedir olmadığını söyleyen Kurtulmuş, "İktidar muhalefetteyken halkın dili ile konuşuyordu. Ancak şimdi devletin dili ile konuşuyor. Üretim konusunda bir şey yapılmıyor. Fındıklarımız elimizde kalıyor, pirinci, şekeri dışarıdan alıyoruz. Biri çıkıyor, Dışarıda daha ucuza doktor bulursak getiririz, ucuz hastane bulursak da hastalarımızı oraya götürürüz diyor. Bu ülkede üreten kim varsa ona engel olunuyor. Ülkemiz çıkar odaklarının hegemonyasına giriyor" dedi.

Köyler satılıyor

Üretmeyen vatandaşların ekonomik olarak zorlukların altına girdiğini de söyleyen Kurtulmuş, "Kocaali de Karasuda yaşanan zorlukların farkındayız. Vatandaşlarımız köylerinde arazilerinden olmak üzere. Hükümet bu duruma seyirci" dedi. Ülkenin suni gündemlerle oyalandığını da söyleyen Kurtulmuş, Her gün bir konu ülke gündemine geliyor. Dün kürsü işgallerini, şike davalarını konuşuyorduk bugün MİT krizini konuşuyoruz yarın başka şey konuşuruz. Peki bu sorunlardan hangisi çözüme ulaşıyor? Hiçbiri. Seçimden önce anayasa değişikliği yapacağını iddia edenler Mecliste yasa yaparken tekme tokat kavga ediyor. Yasa yapamayan anayasayı nasıl yapacak? Ya göstermelik birkaç madde değişecek ya da yaptırmıyorlar diye ağlayarak millete dönecekler. Ancak milletin bu söylemlere karnı tok" dedi.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2733192/kurtulmus-karasuda-esti-gurledi