Yıl 1921... Düşman işgalinden kurtuluşun sonrası

MEDYABAR.COM: -Sosyal medyada 'Nadir Tarihi fotoğraflar' kullanıcısı tarafından ''Türk-Yunan savaşı sırasında faaliyet gösteren Türk kuvvetleri Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte. Sakarya 1921'diye paylaşılan 39 saniyelik görüntülerde milli mücadele sırasında çekilen görüntüler ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gelişi yer alıyor.
Görüntülerin Adapazarı'nda çekilip çekilmediği bilinmiyor. Ancak İstiklal Harbinde Yunanlılar ilimizi işgal etmişlerdi..

Tarihler 21 Mart 1921'i gösteriyordu. Daha önce Geyve Boğazı'ndan gelerek Adapazarı'nı ișgal etmek isteyen Yunan Kuvvetleri, Geyve Boğazı'ndan geçemeyince daha sonra İzmit üzerinden gelerek Adapazarı'nı ișgal ettiler.

O gece Beraat Kandiliydi. Adapazarı'nın Müslüman – Türk ahalisi, Orhan Camii'nde yatsı namazını kılıp, Beraat Kandili'ni idrak ederken, Yunan Kuvvetlerinin komutanı Yüzbașı Lambidis, ișgal kuvvetlerinde bulunan palikaryalarına o gün șu emri verdi:

"Kimse camide yan yana durarak namaz kılmayacak. Kılanlar olursa namaz çıkıșı yakalanıp yanıma getirilecek. Siz de dıșarıda çalgı çalıp sirtaki oynayın, onları rahatsız edin." Gerçekten de palikaryalar, Adapazarlı Müslüman-Türkler Orhan Camii'nde yatsı namazı kılıp Beraat Kandilini idrak ederken, dıșarıda palikaryalar çalgı çalıp sirtaki oynadılar. Oraya buraya rastgele ateș ettiler. Cami avlusunda içki içip, sarhoș naraları atıp, camiden çıkan Müslümanları tartakladılar. Kimini dövdüler, birkaç kișiyi yaraladılar.

İșgal devam ettiği sürece Adapazarı camilerinin minarelerinden ezan okunmasına izin vermediler.

Yunan ișgal kuvvetlerinden güç bulan yerli Ermeni ve Rum çeteleri, bölgedeki otorite boșluğundan da yararlanarak civardaki Türk köylerine karșı harekete geçerek gasp, yağma, talan, adam öldürme, ırza geçme gibi hareketlere girișmișlerdir.

Yunan ișgalinin yayıldığı bölgelerde yaklașık dört ay süren ișgal süresince 21 Haziran 1921 sabahına kadar hem yunan kuvvetleri hem yerli ermeni ve Rum çeteleri gasp, yağmalama, öldürme, ırza geçme vb. hareketlerine devam etmișlerdir.

Yunanlıların yerli ișbirlikçileri Rum ve Ermeni Çeteleriyle, bölge halkı üzerinde yaptıkları maddimanevi tahribat uzun yıllar tesirini gösterdiği gibi hafızalardan silinmeyecek izler bırakmıștır.

İŞTE GÖRÜNTÜLER

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2734831/yil-1921-dusman-isgalinden-kurtulusun-sonrasi