Sapanca'da bir tarih gün yüzüne çıkıyor

Bilindiği üzere Halk Eğitim Merkezi, 1942 yılında halkın gayreti ile Halkevi olarak yapımına başlandı ve 1949 yılında tamamlandı. Hazineye intikalinden sonra Kocaeli Valiliği'nin Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile yaptığı yazışmalar sonunda gerekli tadilat yapılarak 1952 yılında ortaokul, 1973–1974 öğretim yılından itibaren ise lise olarak hizmet verdi.

Yapılan büyük onarımdan sonra 17.10.1988 tarihinde bu tarihi bina Halk Eğitimi Merkezi olarak açıldı. Halk Eğitimi Merkezi Sapanca'da 1976 yılında açılmış olup 12 yıl başka bir binayı kiralayarak hizmetini sürdürmüştür.

Sapanca Lisesi'nin yeni binasına taşınması sebebiyle de bu tarihi bina 09.09.1994 tarih ve 374-89/2828 sayılı yazılarıyla Halk Eğitimi Merkezi olarak kullanılmak amacıyla tahsis edilmişti.

Sapanca Belediyesi olarak da binanın eski görünüme kavuşması için başlatılan çalışmalarda, Fen İşlerine bağlı ekipler bina önünde bulunan bahçe duvarlarını söktü. Sonrasında bina duvarlarında bulunan klima motorlarını, doğalgaz borularını ön cepheden alınmasını sağlayarak binanın görüntü kirliliğini ortadan kaldırdı.
Öğretmen evi lokantasının da binaya ek olarak yapılmış olan bölümü sökülerek binanın eski tarihi görüntüsü ortaya çıkartıldı. Yapılan tadilatın ardından ise bina tamamıyla boyandı.
Bu çalışmalardan sonra ise Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de binanın önünde yeşil alan oluşturarak, süs bitkileri ve fidanlar dikti. Yapılan peyzaj çalışmaları sonrasında ilçe merkezine yakışır bir görüntü ortaya çıkacak ve Sapanca'da bir tarih gün yüzüne çıkmış olacak.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2736359/sapancada-bir-tarih-gun-yuzune-cikiyor