Bakan Ziya Selçuk 21 okul için konuştu: 2019 yılında..

MEDYABAR.COM*

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un Sakarya'da ve mecliste sürekli gündeme taşıdığı21 okulla ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı.

Özkoç'un meclis kürsüsünde "21 okul depreme dayanıksız, Milli Eğitim Bakanından cevap bekliyorum" sözlerine yetkili ağızdan cevap geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Özkoç'un "Bu okullar depreme dayanıksız yöneticiler inkar ediyor" iddialarına meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada cevap verdi.

Bakan Selçuk, bahse konu olan 21 okuldan 7 okula ait 9 bina için yıkım kararı alındığını, 5 okula ait 6 binanın güçlendirildiğini ve diğer 9 okulun güçlendirilmesi için ihale aşamasında olunduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bakanlığımızca 2015 yılında ülke genelinde 4 bin 500 okulun deprem tahkiki çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda Sakarya ilinde 125 adet okulun deprem tahkiki yapılmıştır. Güçlendirilmesi gereken 21 okulla ilgili olarak mevcut durum şudur: 7 okula ait 9 bina için yıkım kararı alınmıştır. Bu okullardaki öğrencilerimiz başka okullara taşınmıştır. Yıkılan bu binaların yerine yeni eğitim binalarının yapımı, yatırım programı kapsamında ve hayırseverler marifetiyle devam etmektedir.5 okula ait 6 bina güçlendirilmiştir. 9 okula ait 10 binada güçlendirme çalışmalarının yapılması için ihale öncesi hazırlıklar tamamlanmış olup 2019 yılı içerisinde güçlendirme çalışmaları yapılacaktır."

Bakan Selçuk'un açıklamasını değerlendiren Milletvekili Özkoç, "Evlatlarımızın yarını için birbirimizi yok etmeye, sözümüzü itibarsız kılmaya uğraşmak yerine çözüm için birlikte hareket etmeliyiz. Sorunun kabulü ve çözümü için adım atılması, sorun ne kadar büyük olursa olsun, mutluluk ve umut verici. Üzerime düşen ne varsa yapmaya devam edeceğim. Bundan sonra da kalan okullarımızın deprem testlerinin tamamlanması, yıkım ve güçlendirmelerinin bitirilmesi için sürecinin takipçisi olacağımın bilinmesini isterim" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2736749/bakan-ziya-selcuk-21-okul-icin-konustu-2019-yilinda