Sakarya için risk çok, ama sigorta yok

ZORUNLU deprem sigortasında son gün yaklaşırken, Türkiye'deki 16 milyon konutun sadece 4 milyonu afet sigortası yaptırdı.
Batı sigortalı konut sayısında deprem riskinin en fazla olduğu doğuyu ikiye katladı. 17 Ağustos 1999 depreminde binlerce canını kaybeden Marmara'da sigortalı konut sayısı yüzde 31 olurken, geçmişte büyük depremler yaşayan Doğu Anadolu'da ise bu oran sadece yüzde 16'da kaldı.
Marmara depreminde birçok insanın hayatını kaybettiği Sakarya'da ise 172 bin konuttan sadece 59 bini sigortalı oldu.

18 AĞUSTOS'a kadar zorunlu deprem sigortası yaptırmayan binalara elektrik ve su verilmeyecek.
18 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu'na göre artık abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortası aranacak.
Abonelik esnasında istenilen evrakların içinde zorunlu deprem sigortası poliçesi de bulunacak. Zorunlu deprem sigortasının kapsamına giren binalarla ilgili yaptırılan abonelik işlemlerinde, zorunlu deprem sigortasının varlığı kontrol edilecek.

Mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar sigortalanmayacak. Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar da kapsam dışında tutulacak. Kamu binaları, köy evleri ve mezralardaki yapılar da zorunlu deprem sigortası kapsamı dışında tutuldu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2736860/sakarya-icin-risk-cok-ama-sigorta-yok