Başsavcılık'tan 'Paralel Yapı Deşifre Soruşturması' açıklaması

MEDYABAR.COM -

Twitter'daki 'Paralel Yapı Deşifre' isimli hesaptan Sakarya'da Vali Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere önemli görevlerdeki isimler hakkındaki iftaira kampanyası sonrası başlatılan soruşturmada bu hesabı kullandığı belirlenen Murat D. Balıkesir'de yakalanmıştı.

Sakarya'da tutuklanan Murat D.'nin ifadeleri ışığında çok sayıda kişi soruşturmaya dahil edilirken C.A isimli bir kişi daha tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde İl Emniyet Müdürlüğündeki bazı görev yeri değişiklikleri ve Terörle Mücadeleden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı E.T'nin açığa alınmasının ardından bir takım basın organları 'paralel yapı deşifre' soruşturmasının engellenmeye çalışıldığına yönelik yayınlar yaptı.

Bu haberlerle ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'mesaj' dolu bir açıklama geldi.

O AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

"Bir kısım haber organlarında, kamuoyunda 'Paralel Yapı Deşifre Soruşturması' olarak bilinen ve Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın, bazı kolluk görevlilerinin açığa alınması veya yer değiştirilmesi suretiyle engellenmeye çalışıldığı şeklinde yer alan asılsız haberlere ilişkin olarak bu aşamada basın açıklaması yolu ile kamuoyunun aydınlatma zaruriyeti hasıl olmuştur.

Talimatlarımızı uygulamakla görevli olan kolluk personeli hakkında bağlı bulundukları idarece yapılan tasarrufların, soruşturmamızın yürütülmesinde aksaklığa sebebiyet vermeyeceği gibi hukuki normlar çevçevesinde yargı mevzuatına uygun olarak yürütmekte olduğumuz soruşturmamızın engellendiği yönündeki gerçeği yansıtmayan iddiaların gündeme gelme ve getirilme nedeni de anlaşılamamaktadır.

Hakkında gizlilik kararı bulunan bahse konu soruşturma dosyamız Cumhuriyet Başsavcılığımızca tüm yönleriyle ve titizlikle yürütülmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Mehmet ÖZEL

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2737329/bassavciliktan-paralel-yapi-desifre-sorusturmasi-aciklamasi