Çiftçi zor durumda, hayvancılık sektörü batıyor!

Ferizli Süt üreticileri Birliği Başkanı Hasan Çakır yaptığı açıklamada; "Bir kg samanın fiyatı 20 KGsaman balyasının 14.16 tl arası sılajın tonu ise150 - 175 tl arası, hayvan yeminin ise 50 kg 45- 50 tl arası. Bu maliyetlere ise evde çalışan ailelerin su elektrik ve diğer giderlerin hesapları girmiyor. Büyük maliyetler ve zor şartlar altında bakılan hayvanları isebugünlerde kasaplar 15 tl civarında kesiyorlar" ifadelerini kullandı

Çiftçinin çok zor durumda olduğunu ve gelirlerin giderleri karşılamadığını belirten Çakır, " Bugün süt halen 75 kuruş civarında. Bir kilo süt ile bir kilo saman yem alamıyoruz. Maliyetler artıyor gelirler ise korkunç vaziyette düşüyor. Böyle giderse maliyetlerde bir düşüş olmaz ise köylerde beldelerde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan devlet yetkililerimizdendestek ve yardım bekliyoruz. Aksi taktirdeişsizler ordusuna yüzlerce aile katılacak ve birçok arkadaşımızda büyük emekler harcayarak yaptıkları ahırları kapatacak. Bankalardan aldıkları kredileri de ödeyemedikleri içinde icra daireleri uğraşacaklar" dedi.

Celepler ise, "Piyasa çok düşük diye bizim hayvanlarımızı da vadeli istiyorlar. Hayvan ve süt üreticileri aileleri şaşkın bir vaziyette ne zaman bizlere sahip çıkılacak diye bekliyoruz. Bizleri resmen batırmak istiyorlar" diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2737812/ciftci-zor-durumda-hayvancilik-sektoru-batiyor