Yatırımcıların gözü Sakarya'da

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul medyabar.com'u ziyaret etti. Ziyarette önemli açıklamalarda bulunan Kösemusul, ilimizde sanayi yatırımları bakımından yeni yıl itibariyle önemli atılımlar olacağını belirterek "Şuan ayrıntı vermiyorum ancak 3-4 ay içerisinde büyük şirketlerin ilimize yatırımı olacak." dedi. Başkan Kösemusul, "İlimiz konum itibariyle artık sanayi alanında hızla gelişecek. Biz bu sanayi yatırımlarının çevreyi kirletmeyecek ölçülerde olmasını istiyoruz. Kurulan Organize Sanayi Bölgeleri ile bunun planlamasını yaptık. 6 OSB kuruldu ve buralarda boş yer kalmadı. Yatırıcılar planladıkları zaman zarfında yatırımlarını yapacak. Binlerce insan bu fabrikalarda istihdam edilecek." diye konuştu.

"ÖNEMLİ YATIRIMLAR OLACAK"

Ferizli'ye ikinci bir OSB kurulacağını kaydeden Kösemusul, Kaynarca'da kurulan Makine İhtisas OSB alanın tamamında yer kalmadığını da ifade etti. SATSO olarak düzenledikleri otomobil çalıştayının otomobil üreticilerinin Sakarya'yı fark etmesi açısından önemli bir adım olduğunun vurgulayan Kösemusul, "Türk Traktör'ün yatırımında SATSO'nun katkısı vardır. Bir otomobil şirketi daha ilimizde üretim yapmak istiyor. Bu konu tam olgunlaştığında kamuoyu ile paylaşırız. Sakarya yatırımcılar için artık kaçınılmaz bir il konumuna gelmiştir. SATSO yönetimi olarak biz çeşitli çalışmalar yapıyoruz ama Sakarya öyle bir durumdadır ki biz çalışmasak bile yatırımcılar buraya akın etmek durumdadır. Sakarya hızlı bir sanayi yapılaşması yaşayacak. Bizim gayretimiz ve isteğimiz ilimizde Kocaeli gibi çarpık bir sanayileşmeolmasın. Çevreyi kirleten sanayi tesisleri ilimize gelmesin. İstihdamı fazla olan yatırımları ilimize çekelim istiyoruz. SATSO yönetimi olarak bu doğruldu da çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

SAKARYA'NIN GELECEĞİ PARLAK

Kısa bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Avrupa ülkelerine yönelik gerçekleştirdiği geziye katılan Mahmut Kösemusul, bu geziye katılan bakanlar ve iş adamlarının Sakarya'ya bakışının çok farklı olduğunu söyledi.

Sanılanın aksine Sakarya'nın dışarıdan hızla gelişen bir il olarak görüldüğünü anlatan Kösemusul, "Orada hem Sayın Başbakanımıza hem de bakanlara ilimizi anlatmaya çalıştım. Herkesin Sakarya hakkındaki görüşleri iyi ve olumlu. İstanbul'da sanayi yatırımı artık yapılamıyor. Kocaeli'nde yer sıkıntısı başladı. Düzce'de bu konuda bizden daha cazibeli bir pozisyonda değil. Şartlar Sakarya'yı öne çıkarmıştır. Bundan böyle ilimizde yatırım yapmak için yer alan şirketler artık yatırımlarını hayata geçirmeye başlayacaktır. Şehrimiz için koyduğumuz sanayileşme kriterine ters düşmeyen ve yatırım için yeni gelen firmalara da SATSO olarak biz destek sağlıyoruz. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve milletvekillerimizle çok güzel bir diyalog içindeyiz. Herkes ilimizin güzel ve planlı bir şekilde sanayi yatırımlarını gerçekleştirmesi için çalışıyor. Bu da Sakarya'yı daha güçlü kılıyor. Sakarya'nın geleceği çok parlak." dedi.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2738448/yatirimcilarin-gozu-sakaryada