Onkolojideki tek doktor da izine çıkınca!

Sakaryada sağlıkta yaşanan sıkıntılar bitmek bilmiyor. Yönetimde yaşanan sorunlardan dolayı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde birçok hekim başka illere tayin istedi.

1,5 yıl önce açılan Korucuk Onkoloji servisinde yapılan tayinlerin ardından bir doktor kaldı. Bir doktorla Sakaryada ki kanser hastalarına hizmet etmeye çalışan servis ihtiyaca cevap vermemeye başladı.

SERVİSTE HEKİM KALMADI

Bu sıkıntının ardından görev yapan tek doktorda izne çıkınca serviste hekim kalmadı. Yaz başında 2 doktorla hizmet yapan servisin tek doktor ile hizmet vermekte zorlandığı ifade edildi. Onkoloji Servisinde muayene olacak olan hastalar geçtiğimiz hafta doktor olmadığı gerekçesi ile randevu alamazken çok sayıda kişi mağdur oldu.

İSYAN NOKTASI

Ünal Küçükyılmazın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği döneminde açılan SAÜEAH Onkoloji Servisinde yaşanan bu sıkıntıların ardından hastalar duruma isyan noktasına geldi. Serviste çalışan personelin tüm iyi niyetine rağmen yaşanan sıkıntıların halen bitmemesinden yakınan hastalar, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine çağrıda bulundu.

KANSER HASTALARI TEPKİLİ

Sakarya Kanser Hastaları Derneği Başkanı Nihal Akar, koskoca bir hastanede ve ilin tek onkoloji servisinde bir doktorun görev yapmasının hem hasta hem de görevli doktor için büyük sıkıntılara sebep olduğunu söyledi. Kanser hastalığının sürekli tedavi ve takip gerektiren bir hastalık olduğunu vurgulayan Akar, "Hastanın bir gün bile tedavisi aksasa risk oluşturur. Kanser hastalığı düzenli takip ve tedavi gerektirir. Onkoloji servisinde bir uzmanın bulunması o uzman hekim içinde büyük sıkıntı verir. Çünkü o da bir insan ve onunda izin alma hakkı vardır. Bunun ötesinde hastalanabilir ve çalışamaz hale gelebilir. O zaman hastalar ne olacak.? Yetkililerin bir an önce bu servise en azından bir doktor daha atanmasını sağlamalıdır."

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise doktorun bilimsel bir toplantıya katılmak için sadece bir gün izin aldığını bildirdi. Sekreterlik, hastaneye ikinci bir doktor atanması için girişimlerin sürdüğünü bildirdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2738913/onkolojideki-tek-doktor-da-izine-cikinca