Adil Kullanım Kotası’nda yeni düzenleme

Bugün itibariyle Adil Kullanım Kotası'nda (AKK) yeni düzenleme hayata geçti. Buna göre saat 02.00-08.00 arası indirilen datalar kullanıcıların Adil Kullanım Kotası'ndan sayılmayacak. Adil Kullanım Kotası'nın aşılması durumunda ise hızın düşmesini istemeyenler internet sağlayıcılarından ekstra GB satın alacak.

HER GB İÇİN ÜCRET

Örneğin; 35 GB'lık paket aldınız ve kotayı bitirdiniz. Yeni aboneler, 35 GB'ın üzerine harcadığı her GB için ücret ödeyecek. Yani tıpkı mobil iletişim hatlarında olduğu gibi ücretlendirmeler satın aldığınız paketin üzerine eklenecek.

Eski aboneyseniz AKK kapsamında hızınız düşürülerek, ama aynı paket üzerinden internet bağlantınızı kullanacaksınız. Bu uygulamaya, Türksat Kablonet'in geçtiği belirtiliyor. Kotayı aşan GB başına ödeyecek.

ASGARİ HIZ 128 KBİT/S

BTK tarafından alınan kararla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart'ta uygulanmaya başlandı.

Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKK'li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2739367/adil-kullanim-kotasinda-yeni-duzenleme